Festivalden bir film

Geçenlerde şehre Nordik Film Festivali geldi. Festivalde iki film ilgimi çekiyordu, yalnızca birini Miekkailija’yı (The Fencer) izleyebildim. Finlandiya, Estonya ve Almanya ortak yapımı film, Estonyalı eskrimci Endel Nelis’in yaşamından bir dönemi anlatıyor. Benim gibi 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa dönemine ilgi duyuyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

2016 Altın Küre ve Oscar adaylıkları da bulunan film; Endel Nelis’in öksüz çocukların okuduğu bir okulda spor öğretmeni olması ve eskrim klübü kurmasıyla başlıyor. Arka planına Stalin Rusyasının acımasızlığını ve Nordik karlarını alan film, Nelis’in çocuklar için bir baba figürüne dönüşmesini ve eskrim sayesinde çocukların yaşama dört elle sarılışını anlatıyor. Bu yıl izlediğim en güzel filmdi diyebilirim.

Screen Shot 2016-06-23 at 17.51.30.png

Miekkailija’nın gizli polisleri, 10 yıl önceye götürdü beni. Yabancı film Oscar’ını almış Das Leben Der Anderen (The Lives of Others) de sinema salonundan çıktığımda konusu ve muhteşem müzikleriyle beni böylesine etkilemişti.

Son olarak bir küçük yararlı bilgi, Perşembe günleri yolunuz İstanbul Modern’e düşerse etkinlikler ücretsiz oluyor. Bu da sanata ve kültüre küçük bir katkımız olsun.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: