Paris uçuşu

Atatürk Havalimanı’ndan uçmamayı seçmemin üzerinden 1.5 yıl geçmiş. Unutmuşum daha dış hatlara girişteki güvenlikten başlayan kontuarlara uzanan ve pasaportta cilalanan uzun kuyrukları! Kabin bagajım olduğundan kiosktan biletimi basıp pasaport kontrolüne geçtim. Paris uçağının bekleme salonunda New York Times International, Libération, Le Parisien, L’Équipe, Les Échos, Le Canard enchaîné, Le Monde ücretsiz dağıtılıyor. Açlığımı saymazsak uçuş rahattı.

Online check in sırasında işgüzarlık yapıp “gluten free” yemek seçtim. Bunun sonucu olarak, herkese verilen gayet yeterli ve lezzetli yemek yerine 4 tane sebze ızgara dilimi ve 5 adet meyve diliminin yarısı ile yetinmek zorunda kaldım. Sıcak sandviçi yanlışlıkla bana veren Fransız hostes, yemekle yememek arasında gidip gelirken koşarak geldi ve “o gluten, yiyemezsiniz!” diyerek geri istedi. Ben de altta kalmamak için “evet kesinlikle” diyerek geri verdim ve aç kaldım tabii ki. Halbuki gluten alerjim yok bunu söyleyebilirdim.

Cuma akşamı iş çıkışı saatinde Charles De Gaulle Havalimanı’na inen bir uçağınız varsa size en iyi tavsiyem havalimanına en yakın otele yerleşmeniz ve ertesi gün şehre inmeniz. Zira Montparnasse  Garı’na varmak tam 2 saat sürdü! İstanbul trafiğinden mi yakınıyorsunuz? Bir de Paris’i görün. Fransızcayı çok akıcı konuşan uzakdoğulu şöförüme trenimin saatini  söyleyince asla yakalayamayacağımızı açıkça belirtti ve dediği gibi de oldu.

Paris dışı yani “suburban” hatlar Montparnasse garının üst katında. Hemen kiosklardan yeni bir bilet alıp hızlı treni beklemeye koyuldum. Bir gün içinde deniz, hava, kara ve demiryolu kullanmak suretiyle kendi çapımda bir rekor denemesi yaptım.

Paris’e 3 yıl önce iş için gelmiştim. UNESCO’daki bir imza törenine katıldığımda aylardan Temmuz ama hava kasvetli ve yağmurluydu. Paris algım, Eylül’deki 28 derece sıcaklıkla alt üst oldu 🙂 Ancak tekrar altını çiziyorum dönüş yolunda da 1 saaten uzun süren trafik yaşayamayacağım şehirler listesinde New York’tan sonra Paris’i ikinci sıraya yerleştirdi.

One thought on “Paris uçuşu

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: