Çikolatalı croissant çıkmazı

Fransa’da gördüğüm, deneyimlediğim yeni şeylerden bahsetmek istiyorum bu yazımda. Pain au chocolat mı Chocolatine mi? tartışması Fransızların gündemine oturmuş. Tanıştığım Fransızlar oldukça hararetli hangi terimin çikolatalı croissant anlamına geldiği konusunda tartışıyorlar.

Tartışmalardan anladığım kadarı ile Fransa’nın güneybatısında yaygın bir şekilde kullanılan “Chocolatine” diğer kesimlerce uydurma bir kelime olarak kabul ediliyor. Fransa’ya gidip çikolatalı croissant siparişi verecekseniz, aşağıdaki haritayı incelemenizi ve ona göre sipariş vermenizi öneririm zira bu tartışma üzerine bloglar, videolar yayınlayacak kadar ciddiye alıyorlar konuyu!screen-shot-2016-10-07-at-12-09-26Fransa’da otoyolda ilk kez otomatik bir Starbucks standına rastladım. Yalnızca bozuklarla çalışan Starbucks kahve makinalarından latte, filtre kahve, chai tea latte, mocha, cappucino, espresso gibi içecekleri kendiniz alabiliyorsunuz. Kahve gurusu olmadığımdan lezzetle ilgili bir yorumda bulunmayacağım ama, otoyolda verdiğiniz bir molada instant kahvelerden daha çok sevindirebilir bu makineler. Kahvesiz yapamayanlar bu size gelsin!

Starbucks-on-the-go

Tasarımlar…Fransa’da kıyafetler ve deri botlar kadar takılardaki tasarımlar da aklımı aldı! Her takı dükkanında yarım saatimi harcadım. Kullanılan malzemeler çok basit ancak tasarım ve renkler çok çarpıcı. Kendimi zor tutarak aşağıdaki iki yüzüğü aldım.

Pariş uçuşu yazısı uzamasın diye değinmediğim bir havalimanı anekdotuna yer vereceğim. Air France ile uçacaksanız, Paris’te havalimanlarında bagaj tag’ini kiosklardan sizin basmanız gerekiyor. 2016 Ocak ayında başlamış bu uygulamayı KLM-Air France havayolları Amsterdam ve Paris havalimanlarında kullanıyor. Online check in de yapsanız görevliler tag’i kiosklardan bastırmadan sizi kontuara geçirmiyor. Bence pratik olmuş. Schiphol havalimanındaki self baggage drop off (valizinizi kendiniz gönderiyorsunuz uçağa) deneyiminden daha basit olduğunu söyleyebilirim.

screen-shot-2016-09-29-at-12-23-00
Air France’in bagaj etiketi basan kioskları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: