Dikkat arabada kedi var

Taşındığım için kedim de benimle birlikte yolculuk yapmak zorunda kaldı. Bugüne kadar arka sokaktaki veterinere gitmek dışında evden çıkmamıştı halbuki. Tatile gittiğimde ya arkadaşlar gelip baktı ya da hafta sonunda kendi kendine idare etti. Bu kez şehirlerarası bir yolculuğa çıkması gerekiyor.

Tek tek tüm havayollarının kabinde evcil hayvan taşıma şartlarını okudum. Hem kedim ürkek olduğundan, hem de havalimanında sorun yaşayan arkadaşlarımdan dinlediklerimden sonra kedimi arabayla İzmir’e götürmeye karar verdim.kedi ile yolculukta gerekenler
Yola çıkmadan hazırladığım kedinin seyahat çantasında; bir adet su, küçük bir mika kap, ıslak mendil, yaş mama, kedinin damak zevkine uygun bir snack paketi, havlu ve bir oyuncak vardı. Kedinin taşıma kabının içine bir hasta pedi tuvaletini kaçırma ihtimaline karşı önlemimi aldım. Kedime sakinleştirici veya anestezik bir madde vermedim. Bundan kısa bir süre sonra yurtdışına bir uçak yolculuğu yapacağından iki kez uyutulmasını istemedim.

Sabaha karşı yola çıktık. Hava karanlık olduğu için ilk 1 bir saat oldukça zor geçti. Korkudan altına işedi. Neyseki altına ped koymuştuk ve ilk molada altını temizleyip değiştirdik. Korktuğu için hava aydınlanana kadar 1 saat boyunca durmadan miyavladı. Bir süre sonra miyavlamaları kesildi ve kutusunda yatmaya başladı. Bütün yol miyavlayacak diye çok korkmuştum. Yolculuğun yarısında iyice sakinleyen kedimi taşıma kabından çıkardık. Arabada biraz dolaştı, ön yolcu koltuğunun altında bir süre uyukladı. Yaklaşık 6 saat süren yolculuğun sonunda İzmir’deki yeni veterinerine kontrole gitti.

kediyle-yolculuk-taşıma-kabı

Kontrolleri ve parazit aşısı yapıldıktan sonra eve geldik. Kutuyu açınca salonu keşfe çıktı ve bir koltuğun arkasına saklandı. Çok acıktığı halde yolda yememişti. Hemen bir yaş mama ile keyfini yerine getirdik. Üç saatin sonunda tüm odalara hakim, tuvaletini kumuna yapmış karnını doyurmuş bir şekilde yeni yuvasına uyum sağlamış gözüküyordu. Benim akıllı kızım, ilk gecesinde sessizce bizimle uyudu.

Hemen her şeyden ürken kedim araba yolculuğunu başarı ile tamamladıysa bu pek çok kediye referans olabilir. Asıl sınavını uçakta verecek gerçi. Şimdi önümüzde 3.5 saatlik bir yurtdışı uçuşu var. Veterinerimize danışıp en uygun sakinleştirici ile mümkün olan en rahat yolculuğu yapmasını sağlayacağım. Yurtdışına Türkiye’den bir hayvan götürmek hiç kolay değil. Yurtdışına evcil hayvan çıkarmayı ayrı bir yazıda derleyip en kısa sürede paylaşacağım.

One thought on “Dikkat arabada kedi var

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: