Yurtdışında çalışma rehberi III

iş akti sözleşme

Expat* günlükleri III: İmzayı attınız! Artık expat olma yolundasınız. D tipi vize (long stay visa) başvurunuz ve yeni sağlık sigortanız için işe yarayacak ipuçları gelsin o zaman:

  • Sağlık taraması. Sigorta şirketi bir takım testlerden geçmenizi isteyecek. Bizden istenen HIV (aids) testi, ECG, idrar tahlili ve en ilginci de Audit/CDT testiydi.

CDT (Carbohydrate deficient transferrin) testi yaptırabilmek için bir çok hastane gezmek, telefonla laboratuvarları aramak gerekti. Sonunda Kavacık’ta özel bir hastanede bu testi yaptırabildik. CDT sizin alkolik olup olmadığınızı ortaya çıkaran yeni ve çok güvenilir bir test. Sonuçların alınması 15 günü buluyor. Alkolik olmadığınız tescilleniyor :). HIV, ECG ve idrar tahlili sonuçları aynı gün içinde alınabiliyor. AUDIT’e gelince Google’da ararsanız İngilizcesini bulabilirsiniz. Bu anket formunu doldurup bir psikiyatriste sonucu onaylatmanız gerekiyor. Tüm bu sağlık kontrolü masraflarını şirketinizden istemeyi unutmayın.

  • D tipi vize evrakları. Bir şehir efsanesi olarak Türkiye’de doğum belgesinin alınamadığı dolanıyor ortalıkta. Nüfus müdürlüğüne gidip konsolosluktan oturma izni için doğum belgesi/doğum sertifikası istediklerini söylediğinizde ücretsiz olarak size “doğum kayıt örneği” veriyorlar. Bu belge ve nüfus kayıt örneğiyle (dikkat kardeşlerinizin de gözüktüğü örneği isteyin) long stay vizeye başvurduğunuzda işlemleriniz tıkır tıkır yürüyor. İş için gittiğimizden, bizden diplomanın yeminli tercümandan çevirisini ve İngilizce güncel özgeçmiş de istediler. Bunları da el altında hazır tutmakta yarar var. Biz konsolosluğun görüşmeye çağırmasını beklerken, ehliyetlerimizi yeniledik. 28 ülkede yeni ehliyetler geçerli kabul ediliyor. Uluslararası ehliyet isterseniz biraz pahalı ve her yıl yenileme gerektiriyor. Konsolosluk evraklarınız eksiksizse işlemler hızlı ilerliyor. Bizim vizemiz iki günde çıktı. Bir de öğrendiğime göre yeşil pasaporta oturma izni verilmiyormuş. Bordo pasaport almak gerekiyormuş. Siz yine de bir araştırın.
  • Evcil hayvanlar için uluslararası pasaport, aşılar ve titrasyon testi. Kedi veya köpeğinizi AB ülkelerinden birine götürüyorsanız bilin ki sizden çok daha pahalı ve teferruatlı testler isteniyor. En önemli şey kuduz aşısı. Kuduz aşısı yapıldıktan bir ay sonra titrasyon testi (pahalı!) yapılıyor. Hayvandan damar yolu açılarak kan alınıyor ve Ankara’ya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderiliyor. Bu testte hayvan kuduza karşı antikor üretmiş mi ve ne seviyede üretmiş ona bakılıyor. Laboratuvardan titrasyon sonucunu en geç iki hafta içinde alıyorsunuz. Kan aldırdığınız tarihten itibaren üç ay boyunca evcil hayvan Türkiye’den çıkamıyor. Üç aylık süre dolunca da 10 gün içerisinde Gıda, Tarım ve Haycancılık il müdürlüğüne (hayvan sağlığı birimine) evcil hayvanınız ile birlikte giderek 155 TL karşılığında sağlıklı olduğuna dair kaşeli, bandrollü imzalı bir belge alıyorsunuz. Ardından kedi veya köpeğinizi AB ülkesine sokabilirsiniz. Evcil hayvanınızın çipi ve fotoğraflı bir AB pasaportu olmalı ve bu pasaportta da tüm aşıları, hayvanın çip numarası, veterinerinizin kaşe ve imzası bulunmalı. Seyahat tarihinize yakın bir zamanda iç-dış parazit aşılarını da yaptırmanızı öneririm.

Yurtdışında çalışma ve yaşama hayali kuranlar için son yazımda ev kiralama sürecinden ve şu meşhur oturma izninden bahsedeceğim.

*Expat (expatriate) geçici veya kalıcı olarak bir ülkede ikamet eden ancak vatandaşlığı olmayan kişi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: