Kediyle yurtdışı uçuşu

kabinde-kedi-ile-yolculukEvcil hayvanla uçak yolculuğunun bazı kuralları var. İster iç hatlar ister dış hatlar olsun kedinin (ve kendinizin) rahatı için uçuşa hazırlanmalısınız.

Havayolu seçimi. Havayolu şirketlerinin bir çoğu web sitelerinde kabinde evcil hayvanla yolculuk şartları ve ücretleri hakkında bilgi veriyor. Gideceğiniz yere göre kedinize en uygun havayolunu seçerek uçuşa en az 1 ay kala rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Ben THY ile aktarmalı uçtum. Bir tanesi iç diğeri dış hatlar uçuşuydu. THY çağrı merkezini arayarak evcil hayvanım olduğunu belirttim. Telefonda kedimin kilosu (taşıma kabı dahil max 8 kg izin veriliyor), cinsi, aşılarının tam olduğuna dair bilgi verdim. 24 saat içinde çağrı merkezi beni geri arayarak uçakta köpek veya başka kedi olmadığı için onayı verdi. Kedinin rahatı için erkenden koltukları seçtim. Motora uzak olması önemli çünkü motor sesi kediye çok stres yaşatıyor. Dış hatlar olduğundan kedi için 70 USD’lik bir ödeme çıktı. Bu ödemeyi havalimanında nakit ve döviz olarak yapıyorsunuz. Tam da doların rekor kırdığı gün uçtuğumuz için çok şanslıyız!

Veteriner ziyareti ve taşıma kabı. Veterinerin kediyi yolculuk öncesi görmesini ve varsa eksik aşılarını tamamlamasını sağlayın. Avrupa’ya gidecekler için biraz daha teferruatlı olan veteriner işlemleri ve testler bu linkte. Biz Sedapet ve “Feliway” adlı bir feromon sprey aldık. Bu spreyi taşıma kabına sıktığınızda kedi kendini daha güvende ve daha az stresli hissediyor. Havayolunuzun kabin için size zorunlu tuttuğu bir taşıma kabı edinin. Kimi şirketler çanta değil de plastik bir kap istiyor. Kimileri ise özellikle kapağın metal olması gerektiği konusunda uyarıyor.

kediyle-kabinde-yolculukYolculuğa 24 saat kala. Uçuştan 4-5 saat önce kedinin kusmasını önlemek için yemek vermeyi kesin. Yolculuk sırasında takılıp canı yanmaması için tırnaklarını kesin. İster kabinde ister kargo bölümünde gidecek olsun, taşıma kabı üzerine yolcu ve kediye ait bilgileri ve telefon numaranızı her ihtimale karşı yazın. Kabın tabanına, sakinleştirici veya stres nedeniyle tuvaletini kaçırması ihtimaline karşı ped koyun.

Kedinin yolculuk çantası. Kuru ve yaş mama, su kabı, sevdiği oyuncaklar, ıslak mendil, kedinin pasaportu (aşı bilgileri vb.), sakinleştirici (Sedapet ve Feliway), tasma, altını ıslatma ihtimaline karşı hayvan pedi ve battaniye. Kediler tasma sevmezler ancak, havalimanında en az iki kere güvenlikten geçeceksiniz. Bu geçişlerde taşıma kabının X-ray’den, kedinin ise kucağınızda sizinle birlikte geçmesini isteyecekler. Kedinin korkup kaçmaması için tasma iyi bir önlem. Battaniyeye gelince, uçaktaki havalandırma, iniş ve kalkıştaki yüksek ses ve ışıktan en az seviyede etkilenmesini sağlıyor ve kediyi rahatlatıyor.

kedinin-yolculuk-cantasiTüm bu önlemleri almak yerine kedinizin yaşı ve cinsi uygunsa anestezi ile uyutmayı da tercih edebilirsiniz. Kediniz benimki gibi son derece hareketli ve asi ise yukarıda yazdığım herşeyi unutun! Veterinerin verdiği sakinleştiriciyi ne çok sevdiği yaş mamanın içinde, ne de tek başına yalatabildik. Sonunda kucaklandı ve zorla ağzına sıkıldı. Ancak bu kez de salyasıyla hemen hepsini geri çıkarttı. Dolayısı ile iki uçuş boyunca da son derece ayıktı. Battaniye ise gerçekten kurtarıcımız oldu. Uçuş boyunca miyavlamasını engelledi ve oldukça rahatlattı. Sık sık kedinizle konuşun sesinizi duyması, kokunuzu alması onu biraz olsun rahatlatıyor. Şansımıza Türk Hava Yolları’nın kabin ekibi son derece anlayışlı ve ilgiliydi. Kedi için süt veya su isteyip istemediğimizi sordular. Tabii bizim huysuz 12 saatlik yolculuk sonunda eve adımını atana kadar tek bir lokma yemedi. Dış hatlarda inip pasaport sırasında beklerken oldukça yorgun olduğundan sessizdi. AB sınırında pasaport kontrolünden geçerken kedimiz olduğunu ve pasaportu ile evraklarının hazır olduğunu söyledik ancak sınır polisi ne kediye ne de evraklara baktı. Tabii her zaman böyle olmayabilir. Siz yanınızda herşeyi hazır bulundurun.

Havalimanından eve gitmek için hızlı trene (kedinin bileti 7 Euro) bindik. Tren yolculuğu sırasında battaniyenin altında sesi çıkmadı. Bir gün içerisinde, iki uçak, bir tren bir de metro yolculuğu yaparak bir insanın bile dayanma sınırlarını zorlayan uzun bir yolculuğu atlatan kedime eve varınca ödül olarak en sevdiği okyanus balıklı yaş mamadan verdim ve barıştık. 🙂

Özetle kedi ile yurtdışına yolculuk yaparken herşeyi önceden düşünmüş olmanız ve hazırlıklı olmanız çok önemli. Bu yazı için görsel araştırırken Wikihow’da (İngilizce) güzel içeriklere rastladım. Birisi uçuşa hazırlık, diğeri ise kabinde kedi ile yolculuk üzerine görsellerle açıklamalar sunuyor. Bir göz atmak iyi olabilir. Arabada kedi ile yolculuğa çıkmadan önce bu yazıyı okumak isteyebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: