Yurtdışında çalışma rehberi IV

rental-agreement-conract

Expat* günlükleri IV: D tipi vize de elinizde olduğuna göre sıra artık sıra uçak biletinizi alıp yeni yaşayacağınız şehre uçmaya geldi. Daha işler bitmedi hatta yeni başlıyor!

Ev kiralama/emlakçı ilişkileri. Yeni ev adresiniz ve D tipi vizeniz olmadan eşyalarınızı taşımıyorlar çünkü gümrükten çekemiyorsunuz. Önce online olarak birkaç ev beğenebilirsiniz. Emlakçılardan randevu alma işine yeni ofisinizdeki İK yardımcı oluyor.

Bizim online baktığımız evlerden yalnızca bir tanesi fotoğraflardakine benziyordu ve beğenmiştik. Şehre gidince emlakçıların vitrinindeki ilanlara bakmak bize daha fazla seçenek sundu. Daha güzel evler görmeye başladık. Avrupa’da herşey planlı tahmin edersiniz. Emlakçıya çat kapı girip 2-3 ilanı beğendiğimi ve evleri görmek istediğimi söylediğimde evler ve emlakçı müsait olsa da illa randevu veriyorlardı ve geri yolluyorlardı 🙂 Türkiye’de olmayacak şey! Tabii emlakçı işleri inanılmaz profesyonel ilerliyor. Bir kere asla ev sahibi ile muhatap olmuyorsunuz. Evi gördüğünüz için hiç bir ücret ödemiyorsunuz. Kira kontratı yapılması için pasaportunuz, yerel bir bankada açılmış banka hesabı ve IBAN numarası ile iş sözleşmeniz gerekiyor. Banka hesabı detaylarına aşağıda değineceğim. Kira sözleşmesi hazırlanırken emlakçı ile birlikte evin her santimine bakıp evde çalışmayan, kırık, çatlak bir şey varsa kontrata ekletiyorsunuz. Bir de burada evleri pırıl pırıl temizleyip teslim etmek gerekiyor. Dolayısı ile eve girerken ciddi bir temizlik yapmanıza gerek kalmıyor. Evde arızalı bir şey varsa emlakçı tamirciyi ayarlayıp gönderiyor. İşlerini son derece profesyonelce yapıyorlar ve ülkemizdekinin aksine, evi kiralayıp/sattıktan sonra da ilişkiniz sürüyor. Kirayı da emlakçının hesabına ödüyoruz böylece ev sahibini bypass ediyoruz.

banka

Banka hesabı. Ev kirası ve banka hesabı ilişkisi tam bir kısır döngü. Çünkü duyduğum kadarı ile pek çok ülke banka hesabını kolayca açabiliyor. Ama burada siz zaten hesabı ev kiralamak için açtırmak istiyorsunuz 🙂 Endişelenemeyin bu işin içinden işvereninizin desteği ile çıkabilirsiniz. Ya size kefil oluyorlar ya da ofisten birinin evinde gösteriyorsunuz kendinizi ve banka hesabı açılıyor. Bir de zorunlu bir takım ev sigortaları var ki bunları bankada yaptırabiliyorsunuz. Banka hesabı açtırmadan, ATM kartınızı elinize almadan ve IBAN numaranız olmadan Avrupa’nın bazı ülkelerinde varlığınız kabul görmüyor. Yasal olarak yoksunuz yani 🙂 Dolayısı ile ilk işiniz banka hesabı açmak olsun.

Yeni mobil hat. Elinizde harita olmasına rağmen kayboldunuz veya restoranda sipariş vereceksiniz kelime aklınıza gelmiyor! Sizi kurtaracak tek şey Google Maps, Google Translate veya muadili programlar… Şirketiniz hat veriyorsa harika sorun çözüldü. Vermiyorsa hemen bir telefon ve hat edinmeniz önemli. Tabii sizinle birlikte yaşayacak aile bireylerinin de birer hattı olmalı. Eğer internet paketi olan bir hattınız yoksa işiniz gerçekten zor. Anadilini bilmediğiniz bir ülkede internetli bir telefon sizin kurtarıcınız oluyor. Hattı alırken de bankadan online ödeme talimatı için imzanızı alıyorlar yani IBAN’ınız mutlaka yanınızda olsun.

Uluslararası taşıma. Yazı dizisinin ikincisinde nakliye sürecine biraz değinmiştim. Şimdi ayrıntı zamanı. Evi kiraladıktan sonra hoop Türkiye’ye dönüyoruz veya ailenizden birisi sizin adınıza işleri yapıyor. Eşyalarınızı Avrupa’ya hava (3 günde varıyor), kara (1 haftada varıyor) veya deniz (min 2 hafta-max 6 hafta) yoluyla getirtebilirsiniz. Bu sıralamayı pahalıdan ucuza doğru yaptım. Taşınma sürecinde karşılaşacağınız evraklar şöyle; gümrüğe hitaben dilekçe, vekaletname, halı ve yastık expertizi (nedenini hiç anlamadım), yeni kira kontratınız ve yeni evinizin adresi, Excel’de her bir eşyanızın adedi ve piyasa değerinin listesi…Kısaca çok çok teferruatlı! Eşyanızın miktarına göre 1 ila 3 gün arasında evinizi topluyorlar. Dediğim gibi siz elinizi hiç bir şeye sürmüyorsunuz. Eşyalar toplanmadan valizde yanınıza almak istediklerinizi önceden yerleştirin ki yanlışlıkla yola çıkmasın. Eşyaların gelmesi bize vaad edilenden biraz daha uzun zaman aldı. Bu nedenle kontratta yazan süreye pek güvenmeyin ve yanınıza alacaklarınızı iyi planlayın. Eşyalar eve varmadan önce sizi arıyorlar ve uygun bir zaman belirliyorlar. Eşyaları eve nakliyeciler yerleştiriyor. Gönderdiğimiz her şey eksiksiz ve sağlam çıktı. Bir kere daha Türkiye’de evimi toplayan ve paketleyenlere teşekkür ediyorum.

Oturma izni. İmzalı başvuru formu, pasaportunuzun fotokopisi, doğum belgesi, evliyseniz evlilik cüzdanı, çocuklarınız varsa onların pasaportları, kira kontratı, ev sigortası, adınıza düzenlenmiş faturalar (elektrik, doğalgaz, internet veya GSM hattı vb.), çalışma izni, diploma, iş sözleşmesi, pul ve 3 adet fotoğraf. Dikkat başvuru formunda yaşayan birinci derece akrabaların doğum tarihleri de sorulduğundan bu tür resmi bilgileri yanınızda bulundurun. İnsan kaynakları sizin ve aile üyeleriniz için ilgili yerel yönetimden randevu alıyor. İstenen tüm evrakları eksiksiz sunmazsanız size tekrar ve tekrar randevu veriyorlar. 3 kez görüşmeye gitmiş ve 9 ayda oturma izni almış kişiler tanıyorum. Avrupa’da işler Türkiye’deki gibi hatır gönülle ilerlemediği için prosedürü takip edin. Biz ilk gidişte geçici oturma iznimizi aldık. Fakat Türk vatandaşı olduğumuz için eşime poligami (çok eşlilik) yapmayacağını beyan ettiği bir belge imzalattılar. Görüşme sırasındaki en ilginç an buydu.

Tüm bunlarla eş zamanlı çocuğunuzu okula kaydettirmek, eve girmeden önce elektrik ve/veya doğalgazı açtırmak, internet bağlatmak, dil kursuna kayıt olmak, araba kiralamak gibi konularla da uğraşmanız gerekecek. Çok net söylüyorum bu süreç büyük sabır ve iş takibi gerektiriyor. Biraz yorulacak ve düzen oturana kadar zorlanacaksınız. Ama yeni bir yaşam yeni bir umut, heyecan ve mutluluğu da beraberinde getiriyor. En azından benim için öyle oldu. Fırsatı olan herkese kısa bir süre için de olsa yurtdışında yaşamayı deneyimlemesini öneririm.

*Expat (expatriate) geçici veya kalıcı olarak bir ülkede ikamet eden ancak vatandaşlığı olmayan kişi.

6 thoughts on “Yurtdışında çalışma rehberi IV

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: