Yeni yıla 2 kala

new-year-resolutions-2017

2016’nın muhasebesini yaptık mı? Bu yıl neleri iyi yaptık, neleri başardık, neleri daha iyi yapabilirdik? Eğer 2016 başında bu yılla ilgili hedeflerinizi planlarınızı bir köşeye not ettiyseniz şimdi gözden geçirmenin tam zamanı. Böylece yeni yıldan beklentilerimizi daha sağlam temeller üzerine oturtabiliriz.

Ben öyle çok hedef koyan birisi değilimdir ama yeni yıldan beklentilerimi, yapmak istediklerimi son iki yıldır not alıyorum. İlerleme ve gerçekleşme oranı da fena değil. Bu yıl ilk olarak işimi bıraktım yani kendimi özgür kıldım! Biraz ani biraz da planlı bir karardı bu. Özgürlüğün ilk gününde yıllardır okumayı ertelediğim ve artık okumalıyım dediğim kitaplarımı dizdim önüme. Rus, Latin, Ermeni, Türk, Amerikan, Fransız, Arap edebiyatından kitapları kana kana okudum. Hedef 40 kitaptı ama 28 bitirebildim. Bol bol spor yaptım. Spor salonumun üyeliği bitene kadar hakkını verdim. Ruhuma da bedenime de çok iyi geldi.

Bu yıl İstanbul’a olan tahammülümü iyice kaybetmiştim. Mekansal bir değişikliğin tam zamanı gelmişti. İstanbul’un bana vereceği birşey kalmamıştı. Acaba başka bir şehre mi taşınsak derken yurtdışından iş teklifi geldi. Tam zamanında. Artık evrene ne kadar güçlü bir mesaj gönderdiysem!

Aslında böylesine köklü değişimler bir tek benim başıma gelmedi. Çok yakın arkadaş çevremde de radikal değişiklikler oldu. Kimisi kendi işini kurdu, kimisi yeni ve ciddi bir ilişkiye başladı, kimisi dünyanın öbür ucuna yerleşme kararı aldı ve çat diye yaptı, kimisi yıllardır beklediği vatandaşlık hakkını elde etti, kimisi yüksek lisansa başladı, kimisi özel hayatını gözden geçirmeye başladı. Yeni işe girenler, şehir değiştirenler, evini yenileyenler, evcil hayvan edinenler, yeniden evlenenler…Bakıyorum da pek çok kişinin “bit artık” dediği bu yıl içindeki potansiyeli gerçekleştirecek gücü bulduğu bir yıl oldu.

Sonuçta herşey seçimlerimizin sonucu. Eğer seçimlerimizi gözden geçirir ve değiştirirsek sonuçlar da değişecektir. Öncelikle karamsar olmayı bırakalım. Evet ekonomi, dünya, ülke gündemi pozitif düşünmeye yer bırakmıyor. Ama işte tam da bu noktada kendimizi mutlu edecek birşeyler bulmalıyız değişimi sağlayacak gücü bulabilmek için.

Şimdi 2017 için kalem ve kağıtları elimize alalım ve bizi ne mutlu eder, yeni yılda ne yapmak istiyoruz ve bunu nasıl yapabiliriz not düşelim. Kim bilir bir kenara not almak harekete geçmek için beklediğimiz güç olur bize.

Herkese iç huzurunu ve mutluluğunu bulabileceği bir yıl diliyorum.

2 thoughts on “Yeni yıla 2 kala

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: