Okuma listeleri

kitap-okuma-listesi-kitaplar-edebiyat
Sipariş ettiğim kitaplar sonunda elime ulaştı ve bu yazı gecikmeli olarak buluttaki yerini alabildi. Geçen yıldan bu yana kitap okuma alışkanlığımı disipline sokmaya çalışıyorum. Hangi kitapları okuyacağıma dair “okuma listesi” hazırlıyorum. Okuma listesi yararlı. Neden mi?

Okuma listeleri
Sizi bilmem ama ben daldan dala atlıyordum kitap okurken. Kitabevindeki rafta görüp kendimi tutamayarak veya bir öneri üzerine hemen aldığım kitaplar yüzünden…Okuma listeleri hazırladığımdan beri bu kaos ortadan kalktı. Tabii bu düşünme ve kararsızlık sürecini atladığım için zamandan da kazandım. Okuma listemden 5-6 kitap seçip online alıyorum. Yukarıdaki fotoğrafta önümüzdeki iki ayda okuyacaklarımı görebilirsiniz. Eğer İngilizce bir şeyler okuyacaksam Kindle’a indiriyorum.

2017 için 40 kitap okuma hedefim var. Evet biraz düşük ama üniversitedeki yoğun ders programı ve ödevler nedeniyle gerçekçi olan bu. Hem arada ders amaçlı öykü okumaları da yapıyorum. Okuma listeleri herkes için farklı bir mantık içerebilir. Ben kendim için şöyle bir yöntem geliştirdim: konu ve ülke bazlı. Bu 40 kitap toplumsal konular/politika, bilim kurgu ve dünya edebiyatından romanlar ve öykülerden oluşuyor. 40 kitaplık listenin tamamı dolmadı. Birkaç eksiği bilerek bıraktım. Çünkü bir kitabı okurken, içinde atıfta bulunulan ve benim de mutlaka okumak isteyebileceğim bir veya iki eser çıkıyor, onları da araya alıyorum. Şu anda listemde Fransız, Rus, Alman, İngiliz ve Türkiye edebiyatından ve hemen hemen hiç bulaşmadığım Japon edebiyatından eserler var 🙂 Uzakdoğu edebiyatından Murakami dışında öneriniz varsa memnuniyetle dinlerim. Sınıfımdaki Koreli ve Taiwanlı arkadaşlardan yeni yazarlar öğrenmek için sabırsızlanıyorum.

Satın alma kararı
Kitap satın alma kararımı vermeden önce gerçek bir kitap kurdu olan annemle kitap hakkında tartışıp yorumlarını alırım. Bunun dışında görüşlerine değer verdiğim Ege ve Pınar‘la konuşmalarımızda önerdikleri olursa bir yere not alırım. Hanımlar yukarıda gördüğünüz üzere önerdiğiniz kitapları ancak alabildim kusura bakmayın ama yeni öneriler bekliyorum 🙂 Bunun dışında okuduğu kitaplarla ilgimi çeken başka arkadaşlarım da var tabii onlarla da uzun kitap sohbetleri yapıyoruz… Bunun dışında Notos ve Goodreads‘teki yorumlar da kararımı verirken etkili olabiliyor.

Peki sizin okuma listeniz var mı? Kitaplarınızı neye göre seçiyorsunuz? Cafcaflı reklamlardan mı, bestseller raflarından mı yoksa kitap eklerindeki/edebiyat dergilerindeki tanıtım metinlerinden mi etkileniyorsunuz? Öneri ve yanıtlarınızı beklerken, yeni keşfettiğim ve günde bir kez dinler olduğum Into Forever şarkısı ile başbaşa bırakıyorum…

5 thoughts on “Okuma listeleri

Add yours

  1. Benim bir okuma listem var,aşağı yukarı üç yıldır,ama sık sık revize ederim,hiç sıkılmam yaklaşık 50 kitaplık listemi iki üç ayda bir incelerim,araştırırım,listeden almadan çıkardıklarım da olur.Listeme eklediğim kitapların yanına mutlaka kimin tavsiyesi,ya da nereden duydum vb. notunu koyarım.Genellikle kızımdan,oğlumdan,edebiyat dergilerinden,okuduğum kitaplarda belirtilenlerden,önemsediğim kişilerin tavsiyelerinden yararlanırım.Çok özel bir yazar ise benim için tüm kitaplarını edinirim.Şu an için sadece Oğuz Atay’ın tüm kitapları var.

    Like

  2. manyak japonlar çeşit çeşit bacım, sana tavsiyem yasunari kavabata. ve hatta bulabilirsin ‘uykuda sevilen kızlar’ adlı kitabı. ya çok seversin ya da nefret dersin. ama kesinlikle kayıtsız kalamazsın!
    daha aklıselim sahibi bir yazar olsun dersen, kanadalı alice munro ve ingilizim iris murdoch ve deli dahi roald dahl her daim favorilerim.
    bunların dışında ben de çok sınırlı sayıda insandan kitap tavsiyesi alıyorum. o zaman bile o kitabın beni bir şekilde çabucak içine çekebilmesi lazım, yoksa okumaktan hemen vazgeçiyorum. hiç zora gelemez oldum bu konuda! bu nedenle okuma listesi yapıp bu listeye sadık kalmam pek mümkün görünmüyor. ama ilginç bir fikirmiş deniz’cim.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: