5 mutfak, 1 meze

hoummous-hummus-dip
Photo by Faten

Humus, levanten toprakların, birbiriyle zaman zaman düşman  zaman zaman dost ülkelerin ortak lezzeti. Ülkemizde rakı-balık yanına meze olan humus Tunus’ta, İsrail’de, Lübnan’da ve İran’da da sevilerek tüketiliyor. Aynı mezenin kaç farklı tarifi var acaba diye merak ettim ve arkadaşlarıma sordum. Birbirinden akıllı ve güçlü genç kadınlar mutfaklarına girdiler, yemek defterlerini karıştırdılar ve benimle kendi formüllerini paylaştılar. Yazının sonuna ünlü bir şefin (İngilizce) tarifini de bonus olarak iliştirdim. Her ülkenin kendine özgü bir dokunuşu olduğunu göreceğiniz tariflere göz atalım mı?

Faten’in mutfağı

img_0159Tunus’un acılı humus tarifi Faten’den geldi. Faten yemek yapmayı ve fotoğraflamayı çok seviyor. Bu konuda da oldukça yetenekli. Tunus’ta humusu salatayla birlikte veya sandviç ekmeğine sürerek yiyorlar. Tunus’un humusunu diğerlerinden farklı kılan yoğurt ve “harissa” adı verilen acı biber salçasının kullanımı.

400gr. haşlanmış nohut, 1 diş sarmısak, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı tahin, 3 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı kimyon, 1/4 cup yoğurt ve 2 yemek kaşığı harissa.

Harissa’nın malzemeleri ise şöyle;
300 gr. kurutulmuş acı kırmızı biber, 3/4 cup doğranmış soğan, 2 cup rezene, 2 yemek kaşığı tuz. 

Teşekkürler sevgili Faten 🙂

Shiva’nın mutfağı

Farsça’da humus “nohut” demekmiş. Nohut kelimesini kimlerden arakladığımız ortaya çıktı 🙂 Shiva benim üniversitedeki sınıf arkadaşım. İkimizin tek ortak dili, orta şekerli Fransızcamızla anlaştık ve bana İran usulü humus tarifini yazdı. İran’da humus falafel ile birlikte yeniyor veya kereviz, havuç salatalarının yanında servis ediliyor. Bu tarifin farkı içindeki nane ve maydanoz.
humus

400 gr. veya iki fincan haşlanmış nohut,
100 gr. bezelye, taze limon suyu, 3 yemek kaşığı tahin, 2-3 diş sarmısak, 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz, biber, nane, maydanoz ve kuru veya taze kişniş.

Teşekkürler Shiva!

Raefah’nın mutfağı

raefahAmsterdam seyahatimizi ve iletişim toplantılarımızı hiç unutmayacağım, güler yüzüyle hepimize pozitif enerji saçan sevgili Raefah Beyrut’ta yaşıyor. Bu tarif de Raefah’nın sevgili annesinin mutfağından geliyor. Tarif için shukran habibi 🙂

10 dakika karbonatlı suda bekletilen taze fasulye, güzelce yıkanıp 40 dakika haşlanır, haşlanmış nohut ve fasulyeler blenderdan geçirilir. Üzerine bir çay fincanı tahin, limon, zeytinyağı, sarmısak ve tuz eklendikten sonra pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırılır.

Lübnanlılar, humusu pide ekmeği arasında ve ızgara köfte ile yemeyi seviyor. Lübnan ile pek çok ortak lezzetimiz var aslında. Künefe de bunlardan birisi. Fakat Beyrut’ta künefeyi sabah saatlerinde ve ekmeğin arasında yediklerini biliyor muydunuz?

Theodora’nın mutfağı

theodoraSon tarif İsrail’den geliyor. İsrail’de de humus pide ekmeğine sürülerek yeniyor. Bu tarifin farkı da içinde soğan olması.

Bir gece önceden suda bekletilen nohutlar, soğan ve sarmısakla birlikte haşlanır. Haşlanan malzeme soğuduktan sonra yarı yarıya oranında tahin ile karıştırılır. Karışıma bir limon, tuz ve zeytin yağı eklenerek karıştırmaya devam edilir. Üzerinde ince doğranmış taze soğan, acı biber, kimyon ve kırmızı biber ile servis edilir.

Çocukları ve yoğun iş temposundan vakit ayırıp benimle tarifini paylaştığı için Theodora’ya çok teşekkür ediyorum ve İstanbul’daki Karaoke gecesinde çok güzel söylediği Radiohead’in Creep şarkısı ile selam gönderiyorum Tel Aviv’e.

Bu kadar güzel bir lezzet elbette okyanusları aşıp batının mutfağına, market raflarına da konuk olmuş. Son zamanlarda tarifleri ve McDonalds’a karşı kazandığı dava ile, kalbimi kazanan İngiliz şef Jamie Oliver‘ın tarif defterinde humusu (hummus) bulmuşken paylaşmamak olmazdı.

Bon appétit!

the-best-basic-houmous-recipe-Jamie-Oliver

2 thoughts on “5 mutfak, 1 meze

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: