Medcezir ve mimozalar

Hafta sonu “mimoza festivaline” gittik. Oleron adası Fransa’nın batı kıyısında karayla bağlantısı olan küçük sempatik bir ada. Şubat ayında yapılan geleneksel mimoza festivali dışında ada midye yetiştiriciliği, kumsalları, çam ağaçları ve Chassiron deniz feneri ile ünlü. Bu hafta sonu şansımıza hava çok güzeldi. Mimozaların açma mevsimi geldiği için adanın Saint-Trojan-les-Baines kasabası 17-19 Şubat tarihlerinde sarıya bürünmüştü.

Bu geziden aklımda kalanlar uçmadan ve yarınki sözlüye bir an önce çalışmaya başlamadan önce hızlıca yazıyorum. Eğer deniz ürünleri seviyorsanız ve taze yemek istiyorsanız Oleron adası doğru seçim. Hayatımda ilk kez fransız usulü midye denedim. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere kocaman bir tencere ve yanında kızarmış patates geliyor. Eğer ilk kez deniyorsanız ve deniz ürünlerine bayılmıyorsanız iki kişi bölüşmenizi öneririm. Ben çok aç olduğum için beyaz şarap, krema, sebzeler ve rokfor peyniri ile pişirilen “şefin spesiyalini” silip süpürdüm. Kremalı suyunu kaşıklamak da ayrı keyif oldu.

Yemekten sonra festival alanını gezdik ve daha sonra adanın kuzeyindeki deniz fenerine gittik ve ilk kez gelgit gördüm. Atlantik kıyılarında yarı-günlük gelgit görülüyormuş. Fiziğim kötü olduğu için teknik olarak bunun diğer gelgitlerden farkını anlamadım okyanusun kıyısında olmamıza rağmen su oldukça ilerideydi. Fenerin tepesine çıkarak Atlantik manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Dikkat 17.00’da fener ziyarete kapanıyor. Biz geç kaldığımız için çıkamadık.

Öğrendiğime göre yazın Fransa’nın batı kıyılarındaki adalar tatilciler tarafından istila ediliyormuş. Haziran’dan itibaren Paris’ten Normandiya’dan hatta Belçika, Hollanda ve İngiltere’den yola koyulan aileler nedeniyle otoyolda uzun kuyruklar oluşuyormuş. Dolayısı ile Şubat-Mayıs dışında ada çileye dönüşebilir.

4 thoughts on “Medcezir ve mimozalar

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: