Dört mevsim Amsterdam

Amsterdam-Holland-Netherlands-Westerkerk-Church
Westerkerk, Amsterdam 2010

Amsterdam’ı hangi mevsimde seversiniz? Benim dört mevsimini de sevdiğim ender şehirlerden birisi. Bugüne kadar Nisan, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında hem iş amaçlı hem de tatil amaçlı Amsterdam’da bulundum. Dolayısı ile artık Amsterdam sokaklarını haritaya gerek duymadan gezebiliyorum.

İşte benim “5 günde Amsterdam’da görülecekler” listem. (Yazının sonunda otel, restoran, gece eğlencesi ve alışveriş için mekan önerileri de var).

1. Gün. Favorim Jordaan‘la başlayalım. Kalmak için seçtiğim tek muhit. Amsterdam’ın en nezih semti diyebiliriz. Sanat galerileri, birbirinden güzel cafeleri, mimari harikası Westerkerk kilisesi ve şık butikleriyle renkli bir mahalle. Westerkerk’in kulesinden Nisan-Eylül arasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Kiliseden sonra ikinci durak az ilerideki Anne Frank Huis (House). 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçan bir ailenin en küçük kızı Anne Frank’in saklandığı evdeki günlerini anlatan günlüğü okumadan evi gezmeyin. İki yılını tutsak geçirdiği bu evde hayata tutunmak için kendine yarattığı dünyayı gördüğünüzde inanamayacaksınız. Dikkat! bu müzenin inanılmaz uzun bir giriş kuyruğu var.

2. Gün. Dam Square ve Spui. Dam meydanı turistik, kalabalık, açıkçası ben sıkıcı buluyorum. Fakat bu meydanda yer alan Madame Tussaud Müzesi, Nieuwe Kerk, National Monument ve Royal Palace Amsterdam çok güzel fotoğraf fırsatları sunuyor. Royal Palace Amsterdam, Hollanda tarihi ve zenginliği hakkında görsel bir şölen yaşamak için ideal bir mekan. Sarayı sağınıza alıp dümdüz karşıya devam ederseniz, lokal ve küresel markaların yer aldığı Kalverstraat‘a varıyorsunuz. Bu sokakta çılgınca alışveriş yapabilirsiniz. Bu sokağı dümdüz takip ettiğinizde çiçek pazarına (Singel) gelirsiniz. Baharda rengarenk bu pazardan geçmek içinizi açacak. Yürümekten yorulduğunuz ve acıktığınız anda Kalver Straat’ı kesen Spui civarındaki cafe ve restoranlarda soluklanabilirsiniz.

3. Gün. Leidseplein. Güzel meydanlardan birisi daha. Hava güzelse meydandaki barlardan birinde Hollanda biralarının tadına bakabilirsiniz. 2010’da Dünya Kupası maçlarını Hollandalı arkadaşlarımla turuncuya dönen bu meydanda izlemiştim. Leidseplein çok hareketli bir meydan ve bir sürü restoran ve mağazanın olduğu sokakla kesişiyor. Leidseplein civarını gezdikten sonra tura devam ederseniz Vondelpark‘a geliyorsunuz. Hava güzelse göl kenarında çimlerde güneşlenebilir, amatör ressamları izleyebilir, sabah kahvaltısında waffle yiyebilirsiniz. Parkı es geçip ilerlerseniz, Museum Quarter’a varırsınız. Rijks, Van Gogh, ve modern sanat seviyorsanız Stedelijk müzelerinden en az birini gezmeden dönmeyin. Rijksmuseum’a her yıl gidebilirim. Bu müzenin görkemi daha bahçesine adım attığınızda başlıyor. Müzede restoran ve ücretsiz wifi bağlantısı da olduğu için bütün gününüzü geçirebilirsiniz. Müzede çok önemli eserler sergilendiğinden en azından audio guide almanızı tavsiye ederim. Van Gogh için söze ne gerek, kendinizi renklerin güzelliğine ve sanatçının gelgitlerle dolu yaşam öyküsüne bırakın…Bu müzenin mağazasından sevdikleriniz için bir şeyler almayı atlamayın. 🙂

4. Gün. Amsterdam’ın vazgeçilmezi kanal turu. Kanal turlarını gündüz (75dk) veya gece (90dk) alabilirsiniz. Gece turunda mum ışığında şarap ve peynir ikramı yapılıyor ve yaklaşık 90 dakika sürüyor. Müzeler konusunda kesinlikle çok zengin olan şehirde, müzelere doyamadıysanız Rembrandt House Museum ve Alman işgali sırasında Hollandalıların direniş hikayesini anlatan Dutch Resistance Museum da unutmayın.

5. Gün. Heineken Experience. Eğlenceli, sürprizli bir gezi. Biranın yapılış hikayesini öğrenirken, gezinin sonunda bira nasıl içilir 101 dersi alıyorsunuz 🙂 Mart-Mayıs ayları arasında Amsterdam’a gidecekseniz, mutlaka Keukenhof Parkı‘nı gezin ve 800 farklı laleden oluşan bahçede Instagram için harika fotoğraf kareleri yakalayın!

Bonus: Geleneksel Hollanda evlerini, yel değirmenlerini, laleleri, peynir ve clog (tahta ayakkabı) yapımını görmek için şehir dışı turu alın: Volendam-Marken ve Edam. Yarım günlük veya tam günlük tur seçenekleri mevcut. Turda uğrayacağınız deniz ürünleri restoranında cod fish (mezgit) tatmadan ve bol bol peynir almadan dönmeyin!

Umarım bu Amsterdam rotasını beğenirsiniz. Amsterdam’la ilgili yazmaya başladım mı kendimi durduramadığım doğrudur. Bu uzun yazıyı okuduktan sonra bile daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa bana yazmaktan çekinmeyin. İyi tatiller!

Nerede kalmalı? Farklı bütçelere göre pahalıdan ucuza Andaz Amsterdam, Hotel PulitzerMorgan&Mees veya Hotel Van Onna.

Nerede yemeli? Amsterdam’da Hint ve Endonezya mutfakları oldukça ünlü. Kantjl and Tijger Spui’de çok iyi bir Endonezya restoranı. Sağlıklı yemek isteyenlere, vegan ve gluten alerjisi olanlara  Greenhouse‘ın mönüsüne göz atmalarını öneririm.

Gece hayatı: Bourbon Street‘de her gece canlı müzik var. ABD New Orleans’taki ünlü blues barın Amsterdam şubesi. Pazartesi günleri jam session eğlenceli! Ve tabii ki Red Light District turu yapmadan dönmeyin.

Kahvaltı için: Koffie Huis, Prinsengracht üzerinde yer alan ve en lezzetli pancakeleri yiyebileceğiniz küçük bir cafe. Morgan&Mees’in restoranı da kahvaltıda oldukça başarılı. Bagels&Beans ise hızlı bir şeyler atıştırmak için doğru mekan.

Alışveriş: Simon Levelt‘ten kahve-çay ve aksesuarlar, Westermarkt’ta yer alan Estafette biyo marketten organik gıda ve kozmetik ürünleri alabilirsiniz.

Gezinizi 27 Nisan’da King’s Day festivaline denk getirirseniz, rengarenk açık hava kutlamalarına denk gelirsiniz. Kasım sonu-Ocak ortasında ise akşamları light festivali kaçırmayın. Sporcular ve koşucular için ideal seyahat Amsterdam maratonu zamanı olabilir.

Nasıl giderim? Amsterdam ulaşım açısından en kolay Avrupa şehirlerinden biri. Havalimanından şehir merkezine normal hava koşullarında 15 dakikada bir tren kalkıyor ve Centraal Station’a (merkeze) 15 dakikada varıyorsunuz. İstasyonun karşısında tramvay duraklarından bir tramvaya atlayabilirsiniz. Biletler tramvayın içinde de satılıyor. Tramvay ağı oldukça gelişmiş olduğundan taksiye atlamayı düşünmeyin.

2 thoughts on “Dört mevsim Amsterdam

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: