Türkiye bankacılıkta Fransa’yı sollar!

bankingFransızlar bankacılık konusunda Türkiye’den en az 10 yıl gerideler! Bu cümleyi söyleyeceğim aklımın ucuna gelmezdi ama gerçek bu. İki ay önce Fransa ile ilgili gözlemlerimi paylaştığım yazıda çok kısacık Fransa’daki bankalardan bahsetmiştim. Çok sevdiğim arkadaşım Ege de altına kendi deneyimlerini yazmıştı. Fransa’da bankacılar kral. Ne çılgın bir rekabet var, ne de bankacılık ürünlerini pazarlama konusunda bir hırs var.
Hesap açma. Fransızca bilmiyorsanız, bankadan adım bile atmayın. Yoksa neye imza attığınızı asla bilemeyeceksiniz 🙂 Amerika’da da hesap açtırmışlığım var. Hem çok daha kolay, hem de tüm hizmetler ücretsizdi. Gel de San Francisco’yu arama! ABD’ye yeni yerleşen bir arkadaşım da İngilizce bilmediği için, müşteri hizmetlerinden Türkçe bilen bir kişi aracılığıyla işlemleri yaptırabildiğini söylüyor. Bankaya gidip bir soru soracak olsanız veya çok acil bir işiniz olsa, müşteri temsilcinizden randevu almadan hiç bir şey yapmıyorlar. Benim temsilci de pek meşgul 8 iş günü sonraya ancak randevu alabildim geçenlerde.

Online bankacılık. Kullanım oranı gözlemlediğim kadarı ile çok düşük. İnternet bankacılığı ve mobil aplikasyonların tasarımı user friendly değil ve ilkel. Web sitelerinin kullanımı kolay değil, zaten online bankacılığın -Credit Agricole ve Societe Generale- İngilizce versiyonu yok. Diğer bankalarda da olduğunu sanmıyorum. Hafta sonu, ileri tarihli bir EFT veya havale göndermek için talimat veremiyorsunuz. Bankanızın açık olduğu gün işlem yapmak zorundasınız. Bir harcama yaptınız ve bakiyenizi öğrenmek istiyorsunuz değil mi? Harcamalar/para çekme işlemleri 2 hatta 3 iş günü sonra online bankacılığa düşüyor. Eksi bakiyeye düşseniz, bundan bir kaç gün sonra haberiniz oluyor!

money

Komisyon oranları ve kesintiler. Fransa’da hesap açtırdığın için banka seni cezalandırıyor resmen. Herşeyden para alınıyor. Ama Fransa’da öğrenciyseniz, sistem bir çıt daha az acımasız. Öğrencilik boyunca sizden alınan yıllık debit kart ücreti ayda 1 Euro. Swiftte öğrenciye bir kesinti yok. Ancak öğrenci değilseniz, swift yaptığınızda hesabınıza gelen paradan (12-25 Euro arası) kesiyorlar. Çek defterlerinin ilki banka müşterilerine ücretsiz. Bitince diğerleri ne kadar göreceğiz 🙂 0 825’li banka hattını ararsanız ücretli!

Debit kart. Debit kart yani ATM kartı için Visa veya Master Card seçeneklerinden birini seçebiliyorsunuz. Tüm kartlarda temassız ödeme özelliği var. Kartlar talebinizden iki hafta sonra ulaşıyor. Kartı aktive etmeniz gerekiyor ama bunun da benzincilerde veya otobanlarda yapılması önerilmiyor. Dikkat! Evinize gelen kart şifresini değiştiremiyorsanız! Öyle bir seçenek yok. Kartı elinize alıp daha kullanma fırsatınız olmadan da cart diye yıllık kart masrafını kesiyorlar.

Kredi kartı almak ise ayrı bir dert. Kartlar gümüş, altın, platin gibi kategorilere ayrılmış ve yıllık kart ücretleri dudak uçuklatıyor. Ancak bunu almak için kredi notunuzun yüksek olması lazım. Yani sizin eksi hesaba düşmeyen, ödemelerini, çeklerini doğru düzgün takip eden ve hesabında daima parası olan bir müşteri olmanız bekleniyor ve bundan sonra kredi kartınız oluyor. Bankalar Türkiye’deki gibi adresinize size sormadan kredi kartı göndermiyor.

ATM‘lerden para yatırmak eskiden Türkiye’de olduğu gibi zarfla yapılıyor. Dolayısı ile para anında değil bir süre sonra hesabınıza geçiyor. ATM’lerde dil seçeneği var. ATM menülerine gelince çok az; para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme vb. Bizdeki kadar çok işlem yapamıyorsunuz maalesef.

Özetle, Fransız bankacı tok esnaf! Resmen bankacılar, müşterilerinin ayağına gelmesini bekliyor. Bu arada da şık ofislerinde son derece lezzetli kahvelerini içerek mesailerini dolduruyorlar.

3 thoughts on “Türkiye bankacılıkta Fransa’yı sollar!

Add yours

  1. ah bacııım, sen de düşmüşsün banka batağınaaa! yazdıklarını okurken inanamadım çünkü 2005’ten bu yana bir arpa boyu yol gitmemiş bu sektör. düşün o arada bizde neler oldu, ne kolaylıklar çıktı. temizliğe gelen kadına ücretini ceptobank’la ödüyorum ben ve bunu bir fransıza tarif bile edemem herhalde. yani, ben tarif ederim de onun aklı ve hayalgücü almaz. kart gönderim işlerinin kontrollü gitmesi iyi hoş ama hızlı ve pratik hizmet vermemenin bahanesi yok bence. tembellik, devletçilik, bozulmamışsa düzeltmecilik… adını sen koy 🙂

    Like

    1. Ağzına sağlık! Beni en iyi sen anlıyorsun valla. Çek defterini uygulamadan kaldırmak istemişler bir kaç yıl önce de halk ayaklanmış teknolojiye öyle bir direniş var. Online yok herşey basılmış kağıtlarda. Yazık yani! Ha bir de internetten yapabileceğin bir işlem için sana email atıp linki vermiyorlar da, mektup gönderip linki onun içine yazıyorlar. Speechless!

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: