Nedir şu oturma izni?

oturma izni-avrupaOturma izni ile ilgili gerekli evrakları burada, Avrupa’ya geliş sürecini de şurada anlatmıştım. Başvurumuzdan iki ay sonra oturma izinlerimiz çıktı! Peki bu kart neymiş ne işe yararmış?

Posta kutusuna adımıza iki resmi mektup geldi. Kart başvurumuzun onaylandığı ve kartı almaya gitmek için randevu almamız gerektiği yazıyordu. Benim o dönem sınavlarım vardı ama neyseki randevuyu seçmek için önümüze bir takvim çıktı da tek bir seçenekle bizi sıkıştırmadılar. Kartı almaya giderken yanımızda geçici izin belgelerini, pasaportlarımızı ve iki kişi için toplam 596 Euro değerinde pul götürdük. Evet pul ve hiç de ucuz değil. Expat olduğumuz için cebimizden çıkmadı ama Afrika’dan göçen 4-5 kişilik ailelerin bu parayı nasıl ödediklerini merak ediyorum. Ve bu pullar da “tabac” adı verilen bizdeki tekel bayisi benzeri yerlerde satılıyor. Kartı almaya gittiğinizde son bir kaç belgeye daha imza attıktan sonra “titre de sejour” yani oturma izninizi almış oluyorsunuz.

Fakat henüz bu kartı alamadıysanız üzülmeyin çünkü 9 ay olmuş tüm evrakları tamam ama izinleri çıkmamış kişiler tanıyorum. Avrupa’ya göç çok fazla olduğundan süreç uzun sürüyor. Bu kart sayesinde artık pasaportlar evde kalıyor, AB ülkelerine vizesiz giriş yapılabiliyor. Yalnız İngiltere istisna olabilir özellikle de Brexit sonrası. Araştırmanızda yarar var.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: