Fransa’nın güzel köyleri-I

saint-emilion-france-bordeaux“Pâques” yani paskalya tatili için arabaya atlayıp güneye doğru yola çıktık. Fransa’nın en güzel köyleri listesinden iki köy seçip onlara gittik. Güzergahımız sırasıyla Saint-Émilion, Bergerac ve Perigord oldu. Fransa’nın şaraplarını tatmak, özellikle İstanbul’un betonu ve insan kalabalığından kaçıp yeşile doymak isteyenler için ideal bir rota.

Saint-Émilion‘a ba-yıl-dım! UNESCO tarihi miras değerleri arasında yerini alan bu yerleşkenin iki turistik cazibesi bağları ve eski Roma kalıntıları. Daracık sokaklar, evler sizi eski çağlara götürüyor. Bağların ortasında muhteşem bir kasaba. Küçük bir yerleşim yeri olan Saint-Émilion’u yarım günde gezip, şarap satan mağazalarda birbirinden güzel şarap aksesuarları, şarap kadehlerinden aldıktan sonra bağlara doğru yola çıkabilirsiniz.  Turizm ofisinden bağları gösteren bir harita ve kitapçık edinmenizi öneririm. O kadar çok bağ var ki hangisine gireceğinizi şaşıracaksınız. Biz tercihimizi ücretsiz şarap tadımı yaptıran ve organik üreticilerden yana kullandık. Yalnızca kırmızı ve roze tadımı mevcut. “Gironde” denen bu bölgenin şarapları Merlot ve Cabarnet Franc üzümlerinden yapılıyor. Aroması belirgin, yoğun şaraplardan daha çok hoşlandığımı keşfettim bu gezide. Artık daha bilinçli şarap seçebildiğimi düşünüyorum. Gironde’da beyaz şarap yok. Onu da tatmak isteyenlere kuzeyde Loire Vadisi’ni, doğuda Alsace bölgesini öneririm.

Saint-Emilion’u görmek için Bordeaux’a uçmalısınız çünkü yalnızca 35 km uzağında! Eski şatolardan, bağ manzaralı butik oteller yapmışlar. Turizm ofisine gidip pek çok rehberli tur satın alabilir veya şarap tatma konusunda eğitim almak için workshoplara katılabilirsiniz. Not: Bu yıl 21-23 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek jazz festivali mutlaka görülmeli!

la-roque-gageac-gageac-dordogne-france

La Roque-Gageac
Dordogne nehri kıyısında kayalara kurulmuş bu şirin mi şirin köyün adı La Roque-Gageac. Fransa’ya geleceğimiz belli olduğunda internetten nereleri görmek gerekir diye araştırmış ve yukarıdakine benzer fotoğrafları görünce listeme eklemiştim. Sonunda gittik ve şansımıza da hava 24 dereceydi! Hemen Dordogne nehrinde adına “gabare” denilen ahşap ve gürültüsüz teknelerden biriyle açıldık. Gürültüsüz diyorum çünkü ortamın dinginliğini bozmamak adına motor sesini önlemişler. La Roque’da demir oksit ve asit yağmurları nedeniyle kayalar sarı ve kırmızı renklere bürünmüş. Kayalara gömülü köy, Fransa’nın en güzel köyleri arasında yer alıyor. Bir tarafımızda kayalar, diğer tarafımızda ise alabildiğine yeşil vardı.  chateau-castelnaud

Chateau de Castelnaud, La Roque-Gageac’a çok yakın, Dordogne tepelerinde şatonun etrafında kurulmuş ve Fransa’nın en güzel köyleri arasında sayılan bir ortaçağ köyü. Castelnaud şatosu, 12.yy’de yapılmış ve İngilizler tarafından zaman zaman ele geçirilmiş. “Yüzyıl Savaşları” sonrasında bile katolik-protestan mücadelesinde şato önemli bir rol oynamış. Şatodaki “trebuchet” adı verilen mancınık diyebileceğimiz silahlar hala duruyor. Zamanında kaleyi savunmada etkili olmuşlar. Aynı zamanda kale içindeki müzede ortaçağa ait zırhlar, arbaletler, kılıçlar ve barutlu silahlar sergileniyor. Oldukça zengin bir koleksiyon. Şatonun bahçesinden aşağı Dordogne nehrine baktığınızda “tırmandığımıza değmiş” diyorsunuz.

Dordogne’da kano yapmak, nehir kenarında kamp kurmak ve bağları gezmek mümkün. Dordogne’dan 14 km uzaktaki Perigord civarındaki prehistorik mağaraları ve müzeleri gezebilirsiniz.

Bergerac
Aslında bu şehirde hiç yaşamamış olmasına rağmen Cyrano de Bergerac’ın memleketi gibi. Old town kısmında iki tane Bergerac heykeli var. Pek çok tabela ve çizim de Bergerac’a ithaf edilmiş. Şehrin Roman mimarisi kalıntıları ve orta çağ evleri görülmeye değer. Dordogne nehrinde bir gezinti yapabilirsiniz. Bu bölgenin de şarapları oldukça güzel. Bunun dışında pek bir özelliği yok görebildiğim kadarı ile.

Özetle bu yolculukta bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bordeaux tarafında ise ormanlar ve bağlar nedeniyle yeşil olmayan kısım yok neredeyse. Gerçi Fransa’nın hemen her yeri yeşil. Bahar aylarında araba yolculuğunun en keyifli kısmı yol kenarlarındaki kanolalar. Eğer derdiniz büyük şehir görmek veya Fransız mağazalarında vakit öldürmek değilse, bu alternatif geziden keyif almamanız neredeyse imkansız.

3 thoughts on “Fransa’nın güzel köyleri-I

Add yours

  1. Gidesim geldi süper

    2 May 2017 09:05 tarihinde “leylek nerede” yazdı:

    > leylek nerede posted: “”Pâques” yani paskalya tatili için bir arabaya > atlayıp güneye doğru yola çıktık. Fransa’nın en güzel köyleri listesinden > iki köy seçip onlara gittik. Güzergahımız sırasıyla Saint-Émilion, Bergerac > ve Perigord oldu. Fransa’nın şaraplarını tatmak, özellikle” >

    Like

  2. harika görünüyor!! biz de bourgogne’dan başlayıp jura bölgesine uzandık, yazıcam en kısa zamanda. senin yazı acayip ilham verdi şu an 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: