Adım adım Tilda

Çevremde çok yetenekli arkadaşlarım var. Özellikle el yeteneği gelişmiş insanlara saygı duyuyorum çünkü ben makası doğru tutamayan, düz çizgi üstünden bile kağıdı yamuk yılık kesebilen biriyim. Solaklığıma verip geçiştiriyorum ama aslında durum vahim! İşte benim bu durumumdan henüz haberdar olmayan arkadaşımla Tilda bez bebek atölyesi yaptık. O daha önce Türkiye’de kursa gidip öğrenmiş. Yukarıdaki resimdeki bebeklerin yaratıcısı Nazan, sağ olsun evini, kumaşlarını ve dikiş makinesini bana açtı. Burada not düşeyim beceriksizliğim karşısında dehşete düşünce makineyi bozmamam için makinelik dikişleri o yaptı 🙂 Yani biraz imece usulü olsa da ilk Tilda’mı yaptım.

  1. Kalıp çıkarma: Önce bebeğin gövdesi için beyaz veya krem rengi ham bez (Amerikan veya kaput bezi de deniyor) seçiyorsunuz. Ben krem rengi bezimi masaya iki katlı olacak şekilde serdim. Üzerine kurşun kalemle Tilda’nın gövde, kol ve bacaklarını çizdim. Kalıplar internette mevcut. Ardından 0,5 cm dikiş payı bırakacak şekilde tüm bu parçaları kestim. Her parçayı iğneledim ki, dikiş makinesinde kaymadan düzgün bir dikiş olsun. Dikişten sonra tüm parçaları tersine çeviriyoruz böylece dikişli kısım içte kalıyor. İnce kısımları ters yüz ederken benim yaptığım gibi bir kalemden yararlanabilirsiniz.
  2. Doldurma: Tilda’yı elyafla doldurdum. Bu süreç sandığınızdan biraz daha uzun sürüyor. Çünkü Tilda bebeklerin özelliği özellikle kolları ve bacaklarının sıkı elyaf doldurulmuş yani sert olmasında. Gövdeyi de iyice dolduruyoruz ancak o biraz daha yumuşak olabilir. Doldurma işlemi bitince bacaklar gövdeye resimde gördüğünüz gibi dikiliyor. Ardından kollar takılıyor. Evet artık Tilda biraz daha ele gelir olmaya başladı.
  3. Elbise: Her Tilda bebeği birbirinden farklı çünkü yaratıcısının zevklerini, becerilerini yansıtıyor. Sıra Tilda’nın kıyafetlerine geldiğinde öncelikle elinizde ne tür kumaşlar var bunlara bakın. Birbiriyle uyumlu renkler, kumaş kalınlıkları, dantel, boncuk vb. aksesuarlar Tilda’nızın şıklığını belirleyen unsurlar. Ben Tilda’mı biraz Monroe stili hayal ettim. Ona kırmızı üzerine beyaz puanlı, boyundan bağlamalı bir elbise seçtim. Önce üst kısım için 20X10 cm (ve dikiş payı) ölçülerinde, etek için de 66X30 cm (ve dikiş payı) ölçülerinde kumaşları kestim. Ardından eteğin belini büzdürebileceğim şekilde diktim. Ben hareket vermesi için etek ucuna dantel ekledim. Zevkinize göre fırfır, dantel, önlük ne isterseniz yapabilirsiniz. Hatta iki parça yerine tek parça bir elbise veya tunik ve tayt da dikebilirsiniz. Seçenekleriniz hayal gücünüzle (bir de elinizdeki kumaşlarla) sınırlı…Elbisenin dikimi bitince sıra elbiseyi Tilda’ya giydirmeye geldi. Eteğini geçirdikten sonra, üst kısmını da katlayarak boyundan bağlamalı elbise havası verecek şekilde eteğin belinden içeri soktuk. Sonra elbiseyi Tilda’nın üstüne diktim. Burada da yine çeşitli teknikler kullanılabilir. Biz biraz kolaya kaçmış olabiliriz 🙂
  4. Saçlar: Saçlar için yün seçiyoruz. Benim Tilda, Marilyn gibi sarışın olacağından elimizdeki platin sarısına benzer yünü kullandık. İstediğim uzunluk ve yoğunluktaki saç miktarı için yünleri katladım. Yünün tam ortası, bebeğin alnından ensesine kadar olacak şekilde ayarlanmalı. İki kağıt arasına koyduğumuz yün saçın üzerinden dikiş makinesiyle geçiyoruz. Kağıdı söktüğümüzde saçlar neredeyse hazır. Ardından makas yardımı ile saçları kesip, son şeklini veriyoruz. İşin içinde biraz kuaförlük de var anlayacağınız. Saçları dikiş yapılan kısımdan bebeğin başına el dikişi ile monte ediyoruz. Elbiseyi giydirdikten sonra saçı yapmak daha doğru böylece saçları bozulmamış olur. Saçları Tilda’ya silikon tabancası yardımıyla yapıştırabileceğiniz gibi, dikebilirsiniz de. Saçlar da tamamlanınca gözleri rokoko dikişi denen bir metodla dikiyoruz. Tilda bebeklerin olayı, gözleri dışında yüzde başka bir detay olmaması. Ama bunun da istisnalarını görebilirsiniz. Kimi bebeklerde ağız ve burun da var.
  5. Ayakkabılar, aksesuarlar ve son dokunuş: Ayakkabıları için kalın bir kumaş seçtim. Polar veya kadife gibi kumaşlar tercih edebilirsiniz. Elbisede ise tersine ince kumaşlar seçmek daha iyi sonuç veriyor. Ben Tilda’ma kırmızı kadifeden küçük botlar yaptım ve minik bir kurdele ile bağladım. Babet veya çizme yapmak da mümkün ama bunlar biraz daha profesyonel işi. Belki bir sonraki Tilda’mda bunları deneyebilirim. Kolye, küpe, çanta gibi aksesuarlarla bebeğinizi şıklaştırabilirsiniz. Ben inci kolye ve beyaz kuşak dışında bir şey kullanmadım.

Oldukça sabır isteyen Tilda bir günde yapılabilir mi evet ama yorucu. İdeali iki gün. Eliniz dikişe yatkınsa belki daha da kısa sürebilir. Tilda Norveç’li bir tasarımcının elinde doğup tüm dünyaya yayılmış bir hobi. Özellikle Rus kadınları almış başını yürümüş. Evet Ruslar. Siz de şaşırdınız değil mi? Ama Pinterest veya Instagram gibi hesaplarda en güzel Tilda’lar genelde Rusların ikinci olarak da diyebilirim ki Latin Amerikalı’ların ellerinden çıkıyor. Bu özel atölye için Nazan’a bir kez de buradan teşekkür etmek istiyorum. Yeni Tilda fikirleri dolanıyor kafamda. Ama şu sıcak dalgasını atlatmadan elimi kumaşlara ve yünlere sürmem!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: