Neden çocuk istiyorsunuz?

baby-bebek-babiesBu sorunun zıttını çok duyuyorum: “Neden çocuk istemiyorsunuz? Çocuk çok güzel bir şey”. Bu soruya sonunda insanların meraklı burunlarını birkaç dakika sokmalarını engelleyen bir yanıt keşfettim: “Çocuk sahibi olmanın ne demek olduğunu bilmediğim için ne kaçırdığımı bilmiyorum yani ortada üzüntü ve pişmanlık yok. Tadını bilmediğim bir yemek için ne büyük bir lezzeti kaçırıyorum diyemem değil mi?” Bu yanıt üzerine bir an es veriyorlar. Sonra yine “ama…..” diye başlıyorlar. Ortam müsaitse, yani tartıştığım kişi kaldırabilecekse “Doğurganlığımın olması illa ki bu yeteneğimi kullanmamı gerektirmiyor? Her kadın anne olmak zorunda mıdır? Bence hayır. Dişi bir hayvan da üreyebilir, bunun mucizeyle alakası yoktur.” Bu yanıttan sonra yüzlerde oluşan ifadeyi görünce şahsen ben çok eğleniyorum. Çünkü bu annelik Türkiye’de özellikle öğretilmiş bir şey. Her kız/kadın önce gelin olmak/evlenmek ardından da anne olmak üzere yetiştiriliyor. Dolayısı ile karşı argümanlar soğuk duş etkisi yapıyor.

Çocuk sahibi olmanın manevi-maddi maliyeti (hazır olmak, ebeveynlik kapasitesi, devletin kreş ve kadına erken emeklilik hizmeti sağlaması, kaliteli ve ücretsiz erken çocukluk eğitimine erişim) vardır. Bunları gözden geçirmek gerekir. Eğer kendinizin çok daha iyi ve donanımlı bir versiyonunu yetiştiremeyecekseniz neden bu işe girersiniz ki?

Konuya bilimsel bir açıdan bakalım. Yakın zaman önce kaybettiğimiz çok değerli bilim insanı, Türkiye’de sosyal psikolojinin kurucularından Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın 1975 yılında yaptığı Türkiye’de Çocuğun Değeri üzerine bir araştırması var. Kağıtçıbaşı’nın yaptığı bir konuşma sırasında bu araştırmanın sonuçlarını dinleme fırsatım olmuştu. 2003 yılında bu araştırma tekrarlanıyor ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak veriliyor. Dileyenler yukarıdaki linkten detaylara bakabilir. Türkiye’de kadınlara neden çocuk sahibi olmak istedikleri sorulduğunda 28 yıl arayla verdikleri yanıtlar benim tüylerimi diken diken etti ve iki slaytı burada paylaşmak istedim.

arastirma_1arastirma_2

Slaytları dikkatle incelerseniz, verilen yanıtlarda çocuk bir eşya, bir oyuncak hatta bazı yanıtlarda ise köle yerine konuyor. Ben buradan insanların evde bir meşgaleye, sevgilerini kanalize edecekleri bir insana ihtiyaç duydukları sonucuna varıyorum ki patetik bir durum. Zaten sosyal medya fotoğraflarına bakıyorum. Önce eşlerle birlikte olan o fotoğraf karelerinin yerini (bir anda eşler kayboluyor) çocuklar alıyor. Anne ve oğlu, anne ve kızı. Bu da bana tuhaf geliyor. Artık birey olarak yaşamı sona ermiş ve hayatta tek bir başarısı ve varoluş nedeni varmış o da annelikmiş gibi gözüküyor.

Diyebilirsiniz ki, bu bir araştırma, rasyonel bir yaklaşım. Çocuk dediğin şey duygusal bir karardır. Evet, olabilir. O halde “ileride yaşlanınca yalnız kalacaksın”, “yaşlandığımda çocuklar yardım eder, çocuk ev işlerine destektir veya aile bütçesine katkısı olur” gibi motivasyonla bir bebek dünyaya getirmek son derece bencil ve duygusallıktan uzak değil midir? Fazlasıyla çıkarcı ve itici! Bir insanı sana bakmaya mecbur görmek ve ona göre yetiştirmek nasıl bir kafa yapısı?

Şimdi bu yazı birçok kişi için çok duygusuz ve akıllara zarar… Nasıl sevgisiz bir insanım ben! Nasıl bu kadar katı olabilirim? Nerede benim annelik hormonlarım? İstediğinizi düşünebilirsiniz. Ben kimseyi yargılamıyorum. Madalyonun öbür yüzünü göstermek istiyorum. Çocuk yapmamayı seçmek de bir haktır ve saygıyla karşılanmalı. İnanın, çocuk yapmamayı seçmek, çocuk yapmayı seçmekten çok daha derin düşünmeyi gerektiriyor.

Benim bir hayatım var. Yaşamak, görmek, deneyimlemek istediğim yüzlerce şey var. Hala daha öğrenmek istediklerim var! Şimdi ben kendi yaşamımı bir kenara bırakıp bir insanı yetiştirmek için bütün merakım ve heyecanlarımdan nasıl vazgeçerim ki? Bu hayatta daha ben bir öğrenci iken nasıl bir insanın ilk öğretmeni olabilirim sorarım sizlere?

9 thoughts on “Neden çocuk istiyorsunuz?

Add yours

 1. Duygularını, düşüncelerini,
  hissettiklerini böylesine cesaretle söyleyebilen yurdum insanlarını tanıdıkça,
  içime tarifsiz bir huzur dolmakta,
  ülkemin böylesi bireyleriyle gurur duymaktayım.
  Kalıplaşmış, sıradanlaşmış ve sürekli tekrar eden,
  ettirilen bir dünyanın kısır döngüsü içindeyiz!
  ***
  Alem ne der?
  O alem her kimse canı cehenneme ya da;
  cehenneme kadar yolu var!
  Senin yaptığını,
  senin dediğini,
  senin yediğini,
  senin giydiğini tekrarlamak zorunda mıyım ben?

  Ben, ne zaman BEN olacağım?
  Benim, BEN olma hakkım yok mu?
  Çok sevdim ve A’dan taaa Z’ye kadar olan tüm süreler içinde katılıyor ve destekliyorum…
  🙂

  Like

 2. Doğrularınızı, hissettiklerinizi söylemekten asla kaçınmayınız,
  burada,
  bu güzel yazınızda yaptığınız gibi.

  Kim ne dermiş?
  Umurumda olmadı tüm yaşamım boyunca,
  bilmem neyi bilmem kim gibi yapmadığım için
  sizin de olmasın!

  Ben eksiklerim,
  hatalarımla BEN’im!
  Öteki gibi, onun gibi olacaksam,
  ..ben BEN olmaktan çıkar öteki siz olurum.
  Ben bir bireyim ve ben BEN’im…

  Öyle de kalmak istiyorum…
  Yani BEN olarak…

  Liked by 1 person

 3. deniz’cim harika bir yazı. dediğin gibi amaç yargılamak değil, madalyonun öbür yüzünden bakıldığında çocuk sahibi olmanın çoğunlukla nasıl göründüğüne ayna tutmak. şuraya da sonsuz katılıyorum: çocuk yapmamayı seçmek yapmayı seçmekten çok daha fazla düşünüp taşınmayı gerektiriyor. bence çocuk yapmak ancak kişi bunu gerçekten hiçkimsenin etkisi altında kalmadan (bu mümkün müdür bilemiyorum) istiyor ve seçiyorsa, ve sonuçlarıyla yüzleşmeye hazırsa bilinçli bir karar. ben kendi içimde hiç böyle bir istek ve arzu hissetmiyorum. keşke yurdum insanı bu seçim karşısında bu kadar rahatsız olmasa, bilgiçlik taslamaya soyunmasa, o dev enerjisini beni çocuğa ikna etmek yerine, çocuğuna herkesin birbirinin fotokopisi olmadığını anlatmak için kullansa.

  Liked by 1 person

 4. bir de çocuk sahibi olmadan önce evlilik sektörüne adım atmanız konusunda baskı ve zorlamalar oluyor, ondan da bahsetseniz süper olur. yazınızı çok beğendim. elinize sağlık. ben de çocuk sahibi olmak konusunda derin tereddütler içerisindeyim. bunun başlıca sebebi, kendimi bir birey yetiştirecek kadar cesur görmüyor olmam. kendimden iyisini yetiştiremeyeceksem neden bir çocuk yapıyım sözünüze de katılıyorum, beni yansıtıyor.

  Like

 5. çocuğum olsun diye yana yana dönen beni daha ikinci kez düşünmeye sevk ettiniz.. Çok haklı bir yazı..ben bir daha düşüneyim..Neden anne olmak istiyorum?

  Like

 6. Çok güzel bir yazı, ben insanların, herkes yapıyor diye bir şeyler yaparak yaşadığını düşünüyorum, yani herkes evleniyor diye evleniyor, herkes çocuk yapıyor diye çocuk yapıyorlar… İleride evlenirsem neden çocuk yaparım diye kendime de sordum bu yazınızla, sanırım cevabım , sevdiğim insanla, eşimle, annelik-babalık duygusunu tatmak istemek olabilirdi, bilmiyorum anlatabildim mi… Ama araştırmada verilen cevapların hiçbirine katılmıyorum, yazınız da güzel bir değerlendirme olmuş.

  Like

  1. Yorumlarınız için teşekkür ederim. Çocuk isteme nedeninizi de gayet güzel anlatmışsınız. Aşkla yapıldıktan sonra söylenecek söz yok 🙂 Evlilikler konusunda da güzel bir tespit yapmışsınız. Bence de herkes birbirinden gördüğünü kopyalıyor. Evlilik ve çocuk dışında hobiler, tatiller, çocuk yetiştirme pratikleri de artık böyle. Sonra da herşey eğreti duruyor, üstüne de yığınla mutsuzluk. İnsan kendin tanımalı, onu mutl edecek şeyleri bilmeli, amaçları olmalı yoksa başkasından kopya çekilecek bir şey değil hayat…

   Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: