Kedi…

Cat-chat-kedi

Kediler doğanın başyapıtıdır. Leonardo da Vinci

Kediler üzerine ne zamandır yazmak istiyordum. İlham desen hep var ama iş bu canlının muhteşemliğini yansıtacak kelimeleri bir araya getirebilmekte… Kendinden bu kadar emin ve kendine bu kadar aşık edebilen başka bir hayvan var mı? Şairlerin ve yazarların en iyi arkadaşı… Edebiyata, sanatın pek çok türüne hatta pilates, yoga gibi aktivitelere de sızmış bir canlıdan bahsediyoruz burada. Yani düşünsenize öyle bir canlı ki, politik gündemi bile belirleyebiliyor, canı isterse trafoya giriyor, elektrikleri kesiyor falan 🙂

Bu kedi sevgisini bulaşıcı ve kronik bir hastalık gibi düşünüyorum. Bir kediyi seven, kedigiller familyasına toptan aşık oluyor. İşten eve gelince kapıda sürünerek ve mırıl mırıl konuşarak karşılayan kedimi hiçbir şeye değişmem! Zaman zaman çıldırıp elimizi kolumuzu ısırması, bacaklarımızı tırmalayarak bize törpü muamelesi yapması veya beş kilodan ağır olmasına bakmadan sabahın 6’sında üstümüze atlayarak uyandırması bile hoşuma gidiyor.

Asla boyun eğmemesi, itaat etmemesi ve gerek duyarsa benimle inatlaşması, kedilere hayranlığımı kat kat artırıyor. İsteklerini, duygularını anlatmakta (konuşamasa da) biz insanlardan daha başarılı olduklarını düşünüyorum. Bir kuyruk hareketi, miyavın bir tonu ile ne istediğini, ne zaman istediğini hemen belli ediyor.

Ayrıca, özbakımı konusunda inanılmaz titiz. Her sabah ve her akşam hiç sektirmeden yalanarak kendini pırıl pırıl yapıyor, temizliğine özen gösteriyor. Bu da yetmezmiş gibi manikürünü-pedikürünü düzenli yapıyor. Her uyandığında mutlaka gerinerek hem gerginliğini atıyor hem de tüm kaslarını açıyor. Üzerine düşününce kediler rutin konusunda bize mentorluk yapabilir.

hemingway-cat
Hemingway

Kedilerin muhteşem bir tüketim malzemesi olması da kedinin cazibesinden geliyor 🙂 Üzerinde kedi figürü olan her şey satıyor (ben de dayanamayıp alıyorum) Neden? Çünkü duruşuna, cat walk adımlarına zerafet hakim.

İnternette dolanırken edebiyat ve kedi ilişkisine dair güzel makalelere rastlamıştım. Şimdi tam da yeri gelmişken kitaplardan tanıdığımız kaç ünlü kedi var bakalım; edebiyatta top 10 kedi, edebiyat ve çizgi romanlardaki kedi kahramanlar ve fantazi ve bilimkurgu kitaplarındaki 25 kedi karakteri yazısı

Annemin tiyatro kitaplarından birinde sanatçı için kedinin ne kadar önemli olduğu anlatılıyor. Gerçekten de güzel tespitler var: “Kediler öz ve biçimin çok iyi uyumlandığı güzel varlıklardır. Onları gözlemlemek, onlarla empati kurmak, sanatçının estetik duyuş ve görüşünü, düş gücünü zenginleştirir ve duyarlılığını büyütür. Tiyatro okullarında genç oyuncu ve rejisör adaylarına kediyle yaşamalarını, onları gözlemlemelerini öğretmeleri boşuna değildir. Ama onu terbiye etmeye kalkmayın, bırakın o sizi terbiye etsin.

Unutmadan KEDİ belgeseli‘ni de mutlaka izleyin. Kedi ve İstanbul ilişkisini öyle güzel ele alıyor ki insanın yüreğine işliyor. Tüm kedi dostlarına sevgilerimle…

İnsanlar hakkında psikolojik roman yazmak istiyorsanız, yapacağınız en iyi şey bir çift kedi edinmektir. Aldous Huxley

Tanrının yarattığı canlılardan yalnızca kedi yemek için köleliği kabul etmez. Mark Twain

Mila’ya…

One thought on “Kedi…

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: