Bağbozumu izlenimleri

bagbozumu_FransanGeçtiğimiz ay bir bağbozumu deneyimi yaşadım. Uzun zamandır içinde bulunduğum en değişik ve en emek yoğun aktivite oldu. O çok severek içtiğim şarabın asma dalından masama geliş yolculuğunun bir parçası oldum. Mora boyanan tırnaklara, üzüm lekeli kıyafetlere rağmen duyulan haz herşeye değerdi. Asma…üzüm bağı…yapraklar… ilk kez toprakla bu kadar içli dışlı oldum. Hep duyardım “bağbozumu” diye… Meğerse hem yorucu hem de oldukça ince işçilik gerektiren bir işmiş.

Bordeaux şarapçılık konusunda dünyanın önde gelen şehirlerinden biri. Bağbozumu için Bordeaux’ya yakın Blaye bölgesindeki bağlardan birine gittik. Şansımıza biyodinamik üretim yapılan bir bağ çıktı. Bağın sahibi bizi çok güzel karşıladı kısaca bağı ve toplayacağımız “malbek” üzümlerini nasıl kesmemiz gerektiğini ve kovaya nelerin girmemesi gerektiğini anlattı ve her birimize hasat gereçlerini verdi.

İşte bu gezinin en keyifli ve en yorucu anı başladı. Hayatımda ilk kez etrafımdaki arılar, böcekler, örümcekleri görmezden gelip, çığlık atmamayı başararak üzümleri toplamaya çalıştım. Çalıştım diyorum çünkü kolay iş değil. Güneşin altında eğil kalk üzümleri kes ilk iki saat zorluydu benim için. Çünkü bu işin bir sürü püf noktası var. Dalı doğru yerinden kesmek, çürük, böcekli, olgunlaşmamış üzüm tanelerini, dal ve yaprakları ayırdıktan sonra kovanın içine en mükemmel üzümleri atmak, yaprakların arasında kalıp, ışık göremediği için çürüyen üzümleri ayıklamak…

Bağbozumu sırasında bağın sahibi bize roze ikram etti. İtiraf etmeliyim ki tadı bir başka güzel geldi. Öğle yemeğini şatoda (Fransa’da şarapçılık yapanlara, bağ evlerine verilen isim) yedik. Tam bir Fransız mönüsüydü. Başlangıç, ana yemek, peynir tabağı, tatlı, kahve ve bol bol şarap. Yemekte içtiğimiz şarapların çakırkeyifliğinden olsa gerek bir saat daha bağda çalışmak bana zor gelmedi. Birer şişe şarap hediye edilerek güzel anılar ve ağrıyan sırt kasları ile eve doğru yola koyulduk. 

Gezi rehberi gözlemlerinden yola çıkarak Türkiye’den gelen turistlerin sert şarap sevmediğine dikkat çekti. Kendi adıma doğru bulduğumu söyleyebilirim. Fransa’ya ayak basana kadar ben de beyaz şarap içen ve kırmızı şarabı sert bulanlardandım, ancak Fransız şaraplarıyla birlikte fikrim tamamen değişti. 2017 hasadı Bordeaux şaraplarında, benim de emeğim var diyerek bu güzel anıyı da buraya bırakıyorum.

Şarap üretimine dair aklımda kalanlar

# Blaye bölgesinde elle veya makineyle üzümleri topluyorlar. 

#Bordeaux ve civarında % 90 oranında kırmızı şarap üretiliyor. Blaye’de az miktarda da olsa beyaz ve rose üretimi de var.

#Bu bölgede 10 bin civarında bağ var.

#Her yılın hasadının yani şişelenen şarabın tadının farklı olmasının nedeni hava şartları.

#Yağmur çok yağarsa şarap daha yumuşak oluyor.

One thought on “Bağbozumu izlenimleri

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: