Nasıl bir sosyal medya profilisiniz?

Screen Shot 2017-11-16 at 17.47.33
gringolivier.com

Yine akademik yıl başladı ve ödevler, yeni öğrenilen konuların tekrarı, alıştırmalar, Fransızca metin okumaları derken Blog’u baya ihmal ettim. Neyse ki “niye yazmıyorsun ne zamandır?” diye Panama’lardan beni harekete geçiren dostlar var!

Geçtiğimiz hafta üniversitede işlediğimiz ve ilginç bulduğum sosyal ağlar üzerine kafa yordum bu yazıda. Ders kitabımızda sosyal medya kullanıcıları 5 farklı kategoriye ayrılıyordu bir tane de ben ekledim. Buyurun birbirinden renkli kullanıcı tiplerinden birini seçin.

  1. Hyperconnected: Bu profil gece-gündüz demeden online yaşıyor. Cep telefonunda olsun, tablette olsun, bilgisayarda olsun aralıksız sosyal medyayla haşır neşir. Öyle ki siz bir yere bir fotoğraf/yeni statü/link post ettiğiniz anda ilk “like” ondan gelir. Genellikle 500’den fazla kişi vardır takipçileri arasında. Bunlar tanıdığı veya hayatında bir kez karşılaştığı insanlar olabilir. Yorum yapmaya, insanlarla tartışmaya girmekten itina ile kaçınır. Çünkü bu profil “beğenmekten” öteye varlığını göstermez.
  2. Spammer: Çenebaz 2.0 olarak tabir edebileceğimiz bu profil paylaşım yapmadan duramaz. İnternette bulduğu videoları, çizimleri, karikatürleri, haberleri, resimleri paylaşır. Söyleyecek sözü yoktur. Timeline’ına bakınca peş peşe bir sürü görsel akar. Statüsünü günde en 15 kere değiştirir. Ne yediğini, kaçta yediğini, kiminle ve nerede yediğini, metroda ne düşündüğünü, televizyonda ne izlediğini vb. bilirsiniz.
  3. Paranoyak: Kendi adını kullanmaz, profil resmi avatardır, profil oluştururken istenen bilgilerin tamamını uydurur, bilgilerini paylaşmaz. Sürekli offline gözükür ama birisi kazayla onun bir fotoğrafını koymuşsa hemen onu “untag” yapmak için tetikte bekler. Hep bir korku içindedir. Paylaştığı bilgiler birileri tarafından çalınacak diye endişelenir.
  4. Passionate: Belli bir konuda ilgi alanı vardır. Gastronomi, sinema, müzik, dans vb. Kendi zevklerinin bütün dünyayı ilgilendirdiğini düşünür. Takipçilerinin veya arkadaş listesindekilerin onun zevklerini paylaşmadığını fark etmez, yalnızca kendini hoşnut eden şeyler paylaşır. Paylaşımlarına karşıt görüş veya hoşuna gitmeyen bir yorum gelirse hemen siler.
  5. Bekar filozof: Bu profilin odağında ilişkiler vardır. Statüsü her hafta “ilişkide” veya “yalnız” olarak değişir. Sürekli ilişkiler hakkında söyleyeceği bir sözü vardır, ilişkinin kitabını yazabilir. Koyduğu fotoğraflar ve statüsü nedeniyle her gün yeni biriyle tanışır veya tanışma talebi alır.
  6. Egocentric: Bu, kitapta yer alan bir kategori olmamakla birlikte arkadaş listemizde çokça rasladığımız bir profil bence. En önemli özelliği “Selfie” ustası olmasıdır. Profil resmi de, kapak resmi de, paylaşımları da kendinin en güzel halini içerir. Yeni saçı, yeni makyajı, yeni sakalı ve gözlüğü, yeni kıyafeti, yeni ayakkabısı ile her an yeni bir fotoğrafını paylaşır. “Yine arkadaşlarla dışarıdaydık ne eğlendik ama” temalı, fotoğraftaki herkesin yamuk yılık çıktığı, ama kendisinin güzel olduğuna emin olduğu her fotoğrafı paylaşır. Bir sağdan çeker, yetmez soldan daha güzel çıkıyorum deyip soldan çeker. Mekan asla gözükmez. Eiffel Kulesi’nin önünde çekilse kule kadraja girmez. Hiç makyajı akmaz, hep fittir, uykudan kalktığında bile TV spikeri gibi bakımlıdır, saçları asla yağlanmaz ve hatta dağılmaz, hasta olmaz, hiç canı sıkılmaz çünkü hayat bir şenliktir. Bu kusursuz beyin veya hanımefendinin ailesi/çoluğu çocuğu var mıdır, çalışır mı, evli midir bekar mıdır belli olmaz çünkü karede yalnızca kendisi vardır.

Bu kadar eleştirdik. Biraz da özeleştiri yapalım değil mi ama 🙂 Ben hiç mi mesaj/foto yağmuruna tutmuyorum arkadaşlarımı? Elbette ben de tatile gittiğimde, gördüğüm bir manzara, bir sanat veya mimari karşısında heyecanlanıp tüm dünyayla paylaşmak, ama en çok da unutmamak için paylaşıyorum. Yeri geliyor günde 10 paylaşım yapıyorum. Bunlar kendi zevklerimle ilgili olabildiği gibi, yeri gelince dünyanın haline dertlenip sosyal, politik mesajlara yer veriyorum, bazen de kayıplara karışıp günlerce sosyal medyaya uğramıyorum. Yani yeri geliyor 2 yeri geliyor 4 numaralı profil olarak karşınıza çıkıyorum.

Peki ya siz? Hiç düşündünüz mü nasıl bir sosyal medya kullanıcısı olduğunuzu?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: