Yeni tutkum çizgi roman

caroline-baldwin.pngÇizgi roman fanatikliğim öyle köklü değil. Ocak sonunda Angoulême’de gittiğim Uluslararası Çizgi Film Festivali‘nden sonra başladı. Festival’den aldığım Walking Dead’i büyük şevkle okurken, Çizgi Roman Müzesi’nde keşfettiğim bir çizgi kahramanın fanı oldum.

Caroline Baldwin, güçlü, bağımsız, özgür ruhlu, akıllı, Kuzey Amerika yerlisi kanı taşıyan Kanadalı bir anti-kahraman. Belçikalı çizer André Taymans’ın çizdiği bu seri oldukça hoşuma gidiyor. Bugün okuduğum ciltte, çizgi romanı okurken dinlemek için aşağıda gördüğünüz playlist’i eklemiş çizer. Çok heyecanlandım ve bir yandan dinlerken bir yandan da bunu bloga yazmak istedim!

Untitled.png

Uzak Doğu’dan bir haber; Kore’de çizgi roman okuyucusu çoğunlukla gençler olduğundan, Avrupa’nın aksine, basılı çizgi roman sayısı azalırken dijital hızla artıştaymış. Sınıftan Koreli arkadaşımın yaptığı sunumdan öğrendiğime göre Web Toons adı verilen dijital platformda, Korece, İngilizce ve çok sınırlı sayıda Fransızca çizgi roman bulmak mümkün. Siteye girip inceledim gerçekten de türlere göre ayrılmış inanılmaz sayıda çizgi roman var. Bunları cep telefonu veya bilgisayardan okumak mümkün. Ücretsizi de var, ücretli (0,30 euro cent) olanları da.

Sanırım, yıllarca ilgi göstermediğim hatta bazen okuyucularını küçümsediğim çizgi romanlara hak ettiği saygıyı geç de olsa vermeye başladım. Yeni çizer ve seri tavsiyelerine açığım.

One thought on “Yeni tutkum çizgi roman

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: