İkebana ve origami

ikebanaJapon Festivali kapsamında ilk kez İkebana ve origami atölyelerine katıldım ve hakkında kısa ama çok ilginç şeyler öğrendim. Öncelikle ikebanadan bahsedecek olursam, bu bir felsefe ve Uzakdoğu’daki bir çok şey gibi o da Budizm’den alıyor kaynağını. İkebana’da amaç çiçeğin ömrünü uzatmak. Aynı insanlar gibi çiçeklerin de bir yüzü ve bir de arkası var diye açıklayarak başladı Japon hocamız ve Ying&Yang, sonsuzlukla devam etti. Bu açıklamaların ardından, kullanacağımız dalların, çiçeklerin ve yaprakların önce yüzünü bulduk. Daha önce bir çiçeğin yüzü nereye bakıyor diye hiç düşünmemiştim halbuki. Eve gidip çiçeklerime bir de bu gözle bakıp yönlerini değiştirdim.

Çiçek düzenlememizi yaparken ilk önce dallarla başladık ve onları “L” biçiminde, belli açılarla saksımızın içindeki süngere sapladık. İlkini 90 derece dik, ikincisini 30 derece eğimli ve 3. dalı ise 45 derecelik bir açıyla yerleştirdik. Fotoğraflardan belli oluyor mu bilmiyorum. Unutmadan ekleyeyim, ikebana için seçilen çiçek ve dalların adedi 3-5-7 gibi tek sayı olmalıymış. Enteresandır, yıllar önce gittiğim Bonsai kursunda da, hocamız aynı şeyi söylemişti, bonsai katları tek sayılardan oluşmalı demişti. Acaba neden bu tek sayılar Japon kültüründe bu kadar önemli?

Dönelim ikebanamıza. Dallardan sonra iç sıraya kırmızı çiçeklerimizi yerleştirdik fakatbunu yaparken çiçeklerin yüzünü daima kendimize baktırdık. Hem dalların hem de çiçeklerin birbiriyle aynı boyda olmaması önemli. İlk dal en uzunu, ikinci dal üçte bir daha kısa, üçüncü dal da ikinciden kısa olmalı. Aynı oran ve düzen çiçekler için de geçerli. Düzenlemenin son bölümü ise yaprak yerleştirme. Atölyeye katılan, Japon, Fransız ve 3 Türk son derece keyifli, yaptığımız çiçekleri alıp evlerimize döndük. Şimdi belli aralıklara sulayarak çiçeklerimi yaşatmaya çalışacağım.

Bugün de öğleden sonra origami atölyesine katıldım. Çocuklar ve yetişkinler iki ayrı masaya ayrıldık. Daha önce origami yapanlar hemen belli ettiler kendilerini, şıp diye anlıyorlar ve kendilerince bir teknikleri var kağıt katlamak için. Atölyede ne yaptık? 6  tane renkli kare kağıtlardan bir küp yaptık. Origami, dünkü atölye kadar zor değil fakat yavaş ilerliyor. Benim gibi sabırsızlar için bir sınav oldu 🙂

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: