Paris’te tiyatro izlemek…

panaromic-la-comedie-françaiseÜç arkadaş bundan bir ay önce ani bir kararla La Comédie Française’de bir oyun izlemek amacıyla Paris yolculuğu planladık. İyi ki de yapmışız! Sheakespeare ve Moliere arasında gidip gelirken, birden Berthold Brecht’in “Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi”ni gördük ve sağolsun Léa hemen biletlerimizi aldı. Aynı hızla otel ve tren biletlerini de ayarladık. Geri sayım başladı, okul kapansa da tatil başlasa diye bekliyordum ve takvimler 10 Nisan’ı gösterdiğinde Louvre’a iki adım mesafedeki otelimize yerleşmiştik. Centre Pompidou‘da Chagall ve Kandinsky sergisini gezdiğimiz için, oyun öncesi resimlerin muhteşemliği ile çoktan sarhoş olmuştuk.

comedie-française-batiment

La Comédie Française, nam-ı diğer Molière’in evi, dünyanın en eski tiyatrosu olarak kabul edilen Fransız ulusal tiyatrosunda bir oyun izlemek benim için “ölmeden önce yapılacaklar” listesinden bir şeyin daha gerçekleşmesi demekti.
Yani içimdeki mutluluğu ve heyecanı nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Salonun şıklığı, kalabalığı karşısında nutkum tutuldu. Brecht’i ve epik tiyatroyu sevdiğimden (ki daha önce Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi’ni Türkiye’de izlemiştim) çok doğru bir karar verdiğimizi anladım. Dil Fransızca olduğundan anlamazsam diye endişelerim vardı. Ama anladım, güldüm, heyecanlandım. Arada kaçırdığım monolog veya diyaloglar olmadı dersem yalan. İngilizce bir şarkı ve zaman zaman Almanca konuşma ve şarkılar da vardı. Oyuncuların performansları, diğer dilleri aksansız konuşmaları, dansları, sahne ve dekor tasarımı kısaca mizansen mükemmeldi.

Oyun bittiğinde dakikalarca alkışladık. Işıklar yandığında gitmek istemiyordum. Hiç arasız iki saatlik oyunu soluksuz izledim daha da izlerdim…Oyun çıkışı binanın önünde selfie çekildikten sonra kendimizi bir bara attık. Güne resim sergisiyle başlayıp, tiyatro ile noktalayınca aldığımız aşırı doz sanat bizde haliyle adrenalin yaptı uykumuz kaçtı 🙂 Tabii bu bendeki heyecan, 2016’dan beri tiyatroya gidemeyişimden de kaynaklanıyor olabilir. Şunu söyleyebilirm, Paris’e her yolum düştüğünde sahnelenen oyunlara bir göz atar bilet varsa giderim. Frankofon arkadaşlarıma da henüz gitmemişlerse mutlaka Comédie Française’e gitmelerini tavsiye ederim.

Paris’te yaptığımız diğer şeyleri anlatmayacağım çünkü (what happens in Paris, stays in Paris misali) yanlızca orada bulunanların anlayabileceği güzel bir tatildi. Fakat Paris’e 4. gidişimde şuna emin oldum ki, bu şehri asla tam anlamıyla gezdim, gördüm, biliyorum demek mümkün değil. Her sefer yapacak yeni bir şey bulunuyor işte bu yüzden de modası hiç geçmiyor…

Beğendiğim birkaç Chagall, Kandinsky ve Delaunay tablosu koyarak yazımı renkli bir şekilde noktalıyorum. Bu ekiple yeni tatil planlarını sabırsızlıkla bekliyorum!

 

 

3 thoughts on “Paris’te tiyatro izlemek…

Add yours

  1. Merci Deniz 😉
    J’adore ta manière d’écrire, de décrire les sentiments et surtout ta manière de raconter avec enthousiasme ce magnifique moment que nous avons passé toutes les trois…
    BRAVO !!!

    Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: