Annelerin WhatsApp kabusu

whatsapp-mesajY kuşağı annelerinin akıllı telefon bağımlılığı ile birlikte ebeveynlik davranışları da değişmeye başladı. Çocuklu arkadaşlarımla sohbetlerimiz sırasında sık sık veli whatsapp gruplarından dert yanıyorlar. Çocuğum olmadığı için neden bahsedildiğini anlamıyordum. Konuyu biraz deşince altından ciddi ve kronikleşmiş bir sorun ortaya çıktı.

Önceleri çocuğunun kaybolan hırkasını sormasıyla başlayan masum sohbetlerden bahsediyoruz. Bu sohbet gruplarında veliler ödevin sayfa numaralarını, sınav tarihlerini, okuldaki bir etkinliğin detaylarını öğreniyorlar. Fakat grubun üyesi ne kadar fazlaysa, gelen mesajlar da o kadar artıyor. Bir arkadaşım diyor ki, bir anne “kızım hasta okula gelemiyor” diye yazarsa, tüm gruptakiler sırayla geçmiş olsun yazmak zorunda kalıyorlar. Bu da mesaj kirliliğine neden oluyor.

Okul temelli sohbetlerin ardından sıra doğum günü organizasyonlarına geliyor ki işte sorun burada başlıyor. 19.00’da yoğun bir iş gününü ardında bırakmış olan arkadaşım yolda mesajlarına bakınca, ertesi gün okulda kutlanacak doğumgünü için herkesin hediye getirmesine karar verildiğini görüyor. Düşünüyor, eve gidip çocuğunu mu görsün, yoksa o saatte açık bulduğu bir mağazadan hediye mi alsın? Eli boş giderse çocuğu okulda dışlanır endişesiyle emrivaki yapılmasından da hoşnutsuz, yollara düşüyor…

Daha boş sohbetler de dönmüyor değil. Örneğin “okul gezisine kimler çocuğunu gönderecek?” sorusuyla başlayan bir whatsapp sohbeti, gelen mesajlardan rahatsız olan bir annenin “geziyle ilgili başka bir grupta konuşun, lütfen!” uyarısı sonrası anneler arası gerginliklere, hatta “Ufak Tefek Cinayetler”e dönüşebiliyor. Hemen başka daha küçük whatsapp grupları kuruluyor, gıybetin beli kırılıyor.

Çalışan annelerden bir başka anekdot da, bütün gün bilgisayar başında, toplantılarda yoğun bir temponun içinde whatsapp gruplarını sessize almaları. Böylece iş ortamında “çin” “çin” mesaj sesiyle etraflarındakiler de kendi de rahatsız olmuyor. Ama, gruba yazmayınca ilgisiz anne etiketi yapıştırılıyor diye de serzenişte bulunuyor bir başka arkadaşım.

Genel olarak az sayıda whatsapp grubuna üyeyim. Üye olduklarımda mesajların sıklığı fazla değil. Bir etkinlik için plan yapılacaksa hemen küçük bir grup kurarım, buluşma gerçekleştikten sonra eğer fotoğraf alışverişi de yapılmışsa bir iki gün içinde grubu kapatırım. Ama ebeveyn whatsapp gruplarından anladığım elini versen kolunu kaptırıyorsun. Diyaloglar ve ebeyenler üzerindeki etkileri ile bu konu sosyal psikologların üstünde çalışması gereken bir konuya dönüşmek üzere gibi sanki.

4 thoughts on “Annelerin WhatsApp kabusu

Add yours

  1. Sevgili Deniz;

    Çok güzel anlatmışsınız. Yazılarınızı çok beğendim. Tebrik ediyorum.

    Selamlar,

    Like

  2. Kabus gibi bir şeymiş bu. Kaçış yolu da var gibi gözükmüyor, ama ben dayanamaz çıkardım sanırım bu gruplardan. Bazı okullarda öğretmenler sadece kendilerinin mesaj atabildiği gruplar kuruyorlarmış bilgilendirme amaçlı. Onda da gıybet grupları kesin açılır ama, daha verimli bir yöntem gibi.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: