Restoran kültürü

restoran-fransa
Gerçek bir Fransız menüsü yediniz mi bilmiyorum ama bizim kültüre uzak bir restoran kültürleri var bu Fransızların. Masaya oturdunuz. Şanslıysanız 5 dakika içerisinde garson elinde menülerle gelir ve hemen “apero alır mısınız?” diye sorar. Bu çok kilit bir soru. Çünkü garson orada size, siparişi almaya geç geleceğinin, yemeğin hazırlanmasının uzun süreceğinin sinyalini verir. Bir şeyler içerek sakince oturmanı bekler ki Fransızlar için beklemek çok normaldir.

Öncelikle Fransa’da hemen hemen bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi akşam yemekleri 19.00 – 22.30 saatleri arasında servis ediliyor. 19.00’da giderseniz, rezervasyonsuz yer bulmak daha olası, çünkü o saatlerde yemeğe gelmezler. 20.00 gibi gelmeye başlarlar. Menüye bakıp, karar vermek benim için 5 dakikalık bir iş. Ama Fransızlar için öyle mi? Önce tek tek menü okunur. Ardından karşılarındaki kişiyle menüdeki yiyecekleri ve fiyatları tartışırlar. Sonra birden konu başka bir yere gider ve hararetli bir tartışma başlar. Sonra birden aç oldukları akıllarına gelir ve yeniden menüye bakmaya başlarlar. Bizde olsa bu süre zarfında en az 3 kez garson yaklaşıp sipariş almaya kalkar 🙂 Dönelim Fransızlara. Sonunda bir şeye karar verilir. Bu arada apero’lar yarılanmıştır. Garson gelir. Yemeğin içindekiler, pişme tekniği üzerine çeşitli sorular yöneltildikten sonra sipariş verilir.

Geleneksel bir Fransız menüsünde önce bir başlangıç, ardından ana yemek, ardından tatlı veya peynir tabağı son olarak da kahve alınır. Tüm bu ritüel yaklaşık 2-2.5 saat sürer. Bu nedenle restoranda yemek bir etkinliktir onlar için. Biz Akdenizliler için ise hemen ve hızlıca olup bitmesi gereken bir şey. Aslolan karın doyurmaktır. Mesela dün bir konsere yetişeceğimiz için yemeğe bir saatlik vaktimiz vardı. Doğrudan ana yemek istedik. Garson bir şaşırdı. Bir bardak kokteyl veya şarap istemediğimiz gibi, ana yemeği de iki dakikada seçmiştik. Yemek bittikten sonra ne tatlı ne de kahve aldık çünkü gideceğimiz mekanda şarap da kahve de vardı. Garson yemekleri beğenmediğimizi sanarak ve tek bir tabak yemekle doymuş olabileceğimize inanmamış gözlerle hesabı getirdi. İki yıl oldu hala Fransızlara şaşırmaya devam ediyorum…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: