Baharat atölyesi

Fransızlara Türk mutfağının olmazsa olmazı, tadı tuzu baharatlar ve bitki çaylarıyla ilgili bir atölye yaptım. Söylemesi kolay! Gel de dinleyicilerin anadilinde anlat bakalım! Deli işi ama iki arkadaş yaklaşık bir aydır içeriğini ve hangi baharatları anlatacağımızı ara ara bir araya gelip çalışarak, Türkiye’den her gelene eksik baharatlarımızı getirterek hazırlandık ve alnımızın akıyla çıktık.

Bu fikir nereden çıktı söyleyeyim. Geçen yıl tatlı-tuzlu hamur işleri atölyeme ve meze atölyesine katılan yabancıların bizim mutfaktan ne kadar etkilendiklerini fark ettim. Fransızlar dışında Endonezyalı ve İspanyol katılımcılar da olmuştu. Bu kez katılım daha da yüksekti çünkü Batı coğrafyası baharat kültürünü çok sonradan edindiğinden bu tür şeyler onlara kıymetli geliyor. Yaklaşık bir saat süren PowerPoint sunumu eşliğinde 20 tane baharatı tanıttık. Mutfakta nasıl kullanılır, yararları nedir? neyle neyi karıştırırsak şifalı olur vs vs. Fransızcam yettiğince anlattım.

Küçük kaplara koyduğumuz numuneler sayesinde adını bile duymadıkları (haşhaş, mahlep, mastika, çörekotu, kuşüzümü, yenibahar, sumak, pul biber) baharatları görme ve koklama şansı buldular. Tabii Türkiye’de taze rezene ve taze kişnişin olmadığını söyleyince bu kez şaşırma sırası onlardaydı. Her kültürün kendi damak zevki, kendi mutfak alışkanlıkları var.

Anlatılanları ilgiyle takip eden Fransızlar kimi zaman kolay, kimi zaman zor sorularla az da olsa terlettiler ama anlattıklarımızı sık sık not aldılar. Sunumun ardından kimi baharatlarla hazırladığımız tatlı ve tuzluların tadımına geçtik. Onlara deneteceğiz diye dört ayrı baharat çayını üst üste içtim. Fazlasıyla rahatlatan çaylar sayesinde birazdan uyuyup kalabilirim koltukta 🙂 Özetle bugün herkes çok mutlu ayrıldı atölyeden. Yeni yıl bereketli başladı. Bütün yorgunluğa, heyecana ve detaylı hazırlığa değdi gerçekten…Şimdi sıra bir sonraki atölyenin konusunu bulmakta.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: