Uluslararası çizgi roman festivali

Corto Maltese / Hugo Pratt

46. Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali’ne, bence İtalyan çizer Milo Manara’nın ve Batman’in 80. yıldönümü sergisi damgasını vurdu. Hayatımda Louvre Müzesi dahil hiç bir müze veya konser için yapmadığım bir şeyi yapıp, Batman sergisi için tam iki buçuk saat yağmur ve soğuğun altında sırada bekledim. Değdi mi derseniz, evet gerçekten değdi.

Angoulême festival zamanı dünyanın dört bir yanından çizerler, yazarlar, yayınevleri, genç yetenekler ve çizgi roman hayranlarıyla dolup taşmıştı. Arkadaşlarımızla bilekliklerimizi taktıktan sonra, bilet alan ilk 500 kişiden biri olarak kazandığım büyük boy özel Batman posterimi aldım.

İlk yılın acemiliğini üstümden atmış, daha planlı ve programlı hangi sergiye ve çadırlara uğrayacağımı festival kitapçığı üzerinde kararlaştırdım. 2018’de çizgi roman müzesini gezdiğim için bu yıl onu es geçtim. Ve fark ettim ki, geçen yıl büyük yayın evleri diye bağımsızların çadırını gezmişim 🙂 Şimdi neden tanıdık yayın evi ve çizgi roman serileri bulamadığımın gizemi çözüldü. Milo Manara sergisi öğreticiydi benim için. Bir kere öncelikle ünlü yönetmen Fellini ile çalıştıklarını öğrendim. İkincisi de benim için yeni olan erotik çizgi kültürüyle tanışmaktı. Manara’yı bilen bilir, çizgileri erotizmin de ötesine geçiyor yer yer. Son olarak, Manara’nın dünyanın en büyük çizerleri arasında kabul edilen Hugo Pratt’tan etkilendiğini ve ortak yayınları (Indian Summer) olduğunu keşfettim. Sergiyi daha da anlamlı kılan o güzel müziklerin listesini paylaşan festival komitesine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Koleksiyonerler çadırına yine uğradım. İndirimli ve ikinci el çizgi romanları ve posterleri çantalara yükledim. İlk ganimetim; Hugo Pratt’ın meşhur Corto Maltese‘sinin ilk cildi (Türkçe’si Tuzlu Denize Balad) oldu. Bir Fransız klasiği olan ve geçtiğimiz yıllarda Luc Besson’un filme uyarladığı Valérian and Laureline, yeni çıkanlardan Prix Wolinski sahibi Le Chemisier, İran devriminden sonra gençlerin durumunu anlatan Love Story à l’iranienne ile Frank Miller imzalı Batman The Dark Knight bu yıl festivalden yanımda getirdiğim kitaplar.

Tabii bütün bu koşturma sırasında yorulmuş ve acıkmıştım. Arkadaşlar bizi Angoulême’in oldukça iyi iş yapan dönercisine götürdü. Yıllar önce Fransa’ya göçen bu amcanın lezzetli sosuyla hazırladığı dürüm dönerleri anında götürdük. Yukarıda bahsettiğim Batman sergisine doğru yürümeye başladık. Önceleri koyu bir sohbete daldığımızdan sırada bekleyeli 45 dakika geçtiğini anlamadık. Hafif susama ve yorulma ibareleri arasında bir de yağmur başlayınca, bizde de bir sabırsızlık baş gösterdi. Kuyrukta 1 saat devirdiğimizde, artık üşümeye de başlamıştık ama kapıya bu kadar yaklaşmış ve beklemişken kimsenin yerinden kıpırdamaya niyeti yoktu. İş inada binmişti bir kere! İki buçuk saatin sonunda içeriye girdiğimizde, Bruce Wayne’in Batman’e dönüşme hikayesinin kronolojik olarak anlatıldığı, çizimler, dekorlar, objeler, seslendirme ve müziklerle canlandırılan labirentte ve Batcave’de gezerken yorgunluktan eser kalmamıştı. Çıkışta bir de Batmobile’i görünce her şey unutuldu.

Sabah 08.30’da vardığımız festivalden 18.00 gibi yorgun ama mutlu ayrıldık. Arkadaşlar sanırım 10-15 tane çizgi roman ve bir sürü poster aldı. Okuyan, diğerine verir diyerek okuma açlığımızı bastırdık. Tek pişmanlığım diyebilirim ki, Frank Miller’ı görme ve imza alma fırsatını kaçırmış olmaktı. Eve gelir gelmez kütüphanemin yeni rafı; çizgi romanlar bölümüne aldıklarımı ekledim. Not: Caroline Baldwin (toplam 18 cilt) ve Walking Dead (son çıkan 30. sayısı da dahil) serisinin tamamını okumama rağmen burada yok çünkü şehir kütüphanesinden ödünç alarak okudum. Haftada 4-5 sayı okuma hızına açıkçası hiç bir bütçe dayanmazdı 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: