Oturma izni

calisma-izni-ab-blue-cardOturma izni üzerine yazmayalı çok olmuş. Memlekette döviz yükselme eğiliminde oldukça, yurtdışına gitmek isteyenler, arayışta olanlar da arttı haliyle. Son üç yılda çevremdeki insanlar Amerika, Kanada, Dubai, Singapur, Belçika, Almanya, İsviçre, Hollanda, Malta, Panama, İtalya ve İngiltere’ye göçtü. Kimi iş ayarlayıp gitti, kimi riske girdi orada bir şeyler bulurum en kötü öğrenci olurum dedi ve gözü karartıp gitti.

Geçen yıl sonlarına doğru oturma iznimizin süresi dolunca bizde yine bir evrak toplama telaşı başladı. İlk oturma izni evraklarına göre daha az sayıda belge topladık. 269 Euro’luk vergiyi (bizdeki damga pulu) ödemek suretiyle kartları teslim aldık. Bu kez, dört yıllık oturma izni çıktı. Doktora öğrencilerine (Fransa’da üniversite eğitimini detaylarıyla burada yazmıştım) bir yıllık oturma izni çıkıyormuş. Dolayısıyla her yıl yenilemek zorunda kalıyorlar. Çocuklara genelde beş yıllık oturma izni veriliyor. Türkiye, İran ve Endonezya pasaportlu üç ayrı aileyi referans alarak söylüyorum bunu.

Bir de AB’nin Blue Card adını verdiği ve başvurunun 1-3 ay arasında sonuçlandığı “özel” bir çalışma/oturma izni var. Bunun için genellikle ABD’nin prestijli üniversitelerinden birini bitirmek, AB vatandaşı olmamak, iyi bir eğitim geçmişine ve en az beş yıllık profesyonel iş deneyimine sahip olmak gerekiyor. İki yıllık verilen ve yenilenen bu kart, ilerleyen yıllarda süresiz oturma iznine ve AB vatandaşlığına geçme hakkı tanıyor. 

Uzun süredir expat olan biri olarak yurtdışında yaşamak isteyenlere tavsiyem, işlerini ayarlayıp gelmeleri olur. Zaten gittiğiniz ülkenin dilini çok iyi biliyorsanız, yeteneğiniz veya mesleğiniz (bahçevan, teknisyen, aşçı, doktor, mühendis, araştırmacı, bankacı, tasarımcı vb. her türden mesleği kastediyorum) ve biraz birikmiş paranız varsa, ülkeye adım attıktan sonra da iş bulma şansınız var. Tabii işverenin sizin için oturma ve çalışma iznine başvurmasına istekli olması da gerekiyor. 

Gurbet kolay değil. Artıları olduğu kadar, yabancısı olduğunuz bir kültürde yeni bir yaşam kurmanın zorlukları da var. Bürokratik işler de bunların en başında geliyor. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: