Coronavirus karantinasında gün 1

Mart itibarıyla tüm ülkeleri etkileyen bir pandemi krizine dönüşen Coronavirus’un Fransa’da yayılmasını engellemek amacıyla 17 Mart 2020 saat 12.00’da -15 günlük- sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkmak için bir bildirim doldurup yanımızda taşımamız gerekiyor. Aksi halde para cezası 35 ile 135 Euro arasında değişiyor. Cezasında değilim ama böylesi gergin ve olağanüstü bir ortamda polisle tartışmak istemem açıkçası.

Karantinanın ilk günü, hem Fransa’daki hem de ailem ve arkadaşlarım için endişelendiğimden Türkiye’deki gelişmeleri Twitter’da takip ederek geçiyor. Her 2 saatte bir telefonumu şarj etmek zorunda kalıyorum! Bir yandan aylardır yazmadığım blogumu yazmaya başladım. Karantina günleri boyunca her gün yazmayı hedefliyorum umarım başarırım. Diğer yandan, evden çalışan Attila’nın bağıra çağıra yaptığı telekonferanslarına rağmen kitap okumaya çalışıyorum 🙂

Bu garip günler, aynı zamanda gerçek dostlarımın kim olduğunu görmemi de sağlıyor. Beni arayıp soran veya karantinada sıkılmamam için konser, film, podcast önerileri paylaşan canlar iyi ki varlar. Bu virüse yakalanmadan kurtulabilecek miyiz, kontrol altına ne zaman alınır, yaşamlarımıza kaldığımız yerden devam edebilecek miyiz, ekonomiler ve hükümetler nasıl etkilenecek gibi deli sorular hepimizin kafasında… Yaşayıp göreceğiz. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s