Karantinada 19. gün

Birimiz çay, diğerimiz kahve aldı ve sitemizin bahçesinde güneşin altında manzaraya karşı yudumladık. Günlük D vitaminimizi aldık 🙂 Fakat balkonu güneş gören Fransızlar, balkona çıkmak şöyle dursun, panjurlarını indirmiş karanlık eve kendilerini hapsetmişler yine. Bir Akdeniz insanı olarak bu kafayı anlamam mümkün değil!

Balkon kültürü (Güney Fransa’yı yani Akdeniz kıyısını saymazsak) yok bu ülkede. Biz geçen yaz balkona iki sandalye atıp kahve içerken sohbet ediyoruz diye, otoparktan binaya doğru yürüyenler uzaylı görmüş gibi bize garip garip bakıyordu. Fransızların gözünde balkon; oturulması uygunsuz, çamaşır asılması yasak -ki bu uygulamayı doğru buluyorum- sadece bitki yetiştirmek amaçlı bir alan.

Güneşe doyamayan biz, eve girmeden şehir merkezine yürüdük. Sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinden beri ilk kez polisleri yolda, izin dilekçesi kontrol ederken gördüm. Sokakta gruplaşan evsizleri dağıttılar ve gittiler. Güzel havaların sürmesini umarak bugünkü yazımı da noktalıyorum. Herkese sağlıklı günler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: