Karantinada 29. gün

Fransa Başkanı Macron, günlerdir beklediğimiz konuşmasını gerçekleştirdi. Sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs Pazartesi günü son bulacağını söyledi. Ulusa seslenişin satır başları şöyleydi;

  • Kreşler, okullar, liseler 11 Mayıs tarihinde açılacak. Üniversiteler ve kurslar kapalı. Fransızlar bu kararı çok eleştirdiler. Öğretmenlerin ve öğrencilerin feda edildiğini ve okulların eylüle kadar açılmaması gerektiğini savunuyorlar. Wuhan örneğini öne sürüyorlar ve ilk önce liselerin açıldığı küçüklerin gittiği okulların kapalı kaldığı hatırlatılıyor.
  • Restoran, cafe, sinema, müze, tiyatro, gösteri merkezi, festivaller, kütüphane, kuaför vb. işletmeler Temmuz ortasına kadar kapalı kalmaya devam edecek. Mağazalar buna dahil mi göreceğiz.
  • 11 Mayıs itibariyle, tüm özel ve devlet laboratuvarlarında semptom gösteren herkese Covid-19 testi yapılabilecek. Çünkü test sayısı artıyor.
  • İkinci bir emre kadar AB dışı ülkelere sınırlar açılmayacak. Bu durumda Türkiye-Fransa arası seyahatleri bu yıl unutmak gerekiyor.

Tarih benim için sürpriz olmadı. Yalnızca karantinadan çıktığımızda her yerin açılacağını düşünüyordum. Cafeler, restoranlar, müzeler, sinemalar açılmayacağı için biraz buruğum. Yani işe gitmek, açık olacaksa parklarda dolanmak dışında dışarıda yapılabilecek farklı bir şey olmayacak yine. Mayıs sonunda heyecanla planladığımız bir seyahat vardı bugün onu da iptal ettim. Dört hafta daha evdeyiz. Direnmeye devam, sağlıklı günler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: