Karantinada 30. gün

Son dönemde bana sıkça sorulan bir soru, marketten aldıklarımı nasıl dezenfekte ediyorum? Buna verdiğim yanıt pek tatmin edici olmayabilir özellikle İstanbul koşullarında ama yine de buradaki rutinimi anlatayım.

Öncelikle haftada bir markete gidiyorum ki bulaşma riskini en aza indirebileyim. Blogumda daha önce de belirttiğim gibi küçük bir şehirde yaşıyorum. Kalabalık değil, bu nedenle dışarıya çıkarken maske ve eldiven kullanmıyorum.

Bu dönemde marketler iki şekilde hizmet veriyor. İlki, marketten çıkan insan sayısı kadar, bizi birer ikişer içeriye alıyorlar. Dışarıdaki sırada, herkes birbirine saygılı olduğu için 1, bazen 2 metre arayla bekliyor. Marketin girişinde el dezenfektanı bulunuyor ve herkesin kullanması zorunlu. Böylece markette dokunduğumuz şeylere virüs bulaştırmıyoruz. Benim gittiğim markette, kasaların ve aldıklarımızı koyduğumuz bandın üç saatte bir temizlendiğine yönelik duyurular asılı. Kasalarda ise, kasiyerin önünde bir pleksi var ve teması azaltmak için nakit kabul edilmiyor. Kredi kartı ile alışveriş yapılıyor. Nakitle alışveriş için müşteriler otomatik ödeme kasalarına yönlendiriliyor. Ben ödemeyi yaptığım gibi çantamda taşıdığım dezenfektan ile ellerimi siliyorum. Eve gelince torbaları bazen koridorda bırakıyorum iki saat. Bazen de hemen yemek yapmam gerekiyorsa kullanıyorum açıkçası. Aldıklarımı sabunla veya sirkeyle yıkamıyorum.

İkinci yöntem ise, online veya telefonla alışveriş listemizi marketle paylaşmak. 48 saat içinde sepet hazır bilgisi geliyor. Gidip sadece ödeme yapıp (veya online ödeyerek) siparişimizi alıyoruz. Bu ikinci yöntem genellikle çok büyük hipermarketler için geçerli.

Özetle, İstanbul gibi metropollerde elbette dezenfektan, maske ve eldiven kullanmadan alışverişe çıkmak akıllıca olmayabilir. Zira, izlediğim görüntüler sosyal mesafe dediğimiz konuya Türkiye’de yeterince önem verilmediğini gösteriyor. Az önce okuduğum bir Tweet’de Paris’te yaşayan birisi kendi mahallesindeki markette sosyal mesafeye kimsenin uymadığından şikayet ediyordu. Yaşadığınız yere göre kendi önleminizi alın. Herkese sağlıklı günler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: