Karantinada 46. gün

Bugün 1 Mayıs! Fransa’da İşçi ve Emekçiler Bayramı’nın sembolü diyebileceğimiz irili ufaklı müge demetleri vatandaşların kurdukları tezgahlarda veya market ve gazete bayilerinde satılıyor. Peki bu müge geleneği nereden geliyor?

Bu gelenek antik Roma’ya kadar uzanıyor. Paganlar, nisan sonu, mayıs başı gibi doğa çiçeklendiği için kutlamalar yapıyor. Celtic’ler de karanlık kış günlerinden, güneşli aydınlık günlere çıkışı aynı dönemde kutluyorlar.

Fransa’da ise yanlış bilmiyorsam temeli Rönesans’a dayanıyor. İlk kez Kral 9. Charles 1 Mayıs 1560’da yakın çevresine mutluluk dileğiyle müge dağıtıyor. Bunun güzel bir etkisi olduğunu görünce her bahar müge dağıtmaya devam ediyor. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nın simgesi haline dönüşmesiyse ilk kez 1936 Halk Cephesi döneminde oluyor ve günümüze kadar geliyor. Her 1 Mayıs’ta küçük çocuklar meydanlarda cep harçlığı çıkarmak için müge satıyor. Bu yıl, ne müge satan çocuklar ne de coşkulu bir kutlama ve yürüyüş vardı. Covid-19 nedeniyle sokağa çıkma yasağı olduğu için herkes sessiz sakin evinde kutluyor. Hepimiz baharı dışarıda, doğada geçirmeyi özledik. Ama az kaldı, biraz daha dayanmalıyız, çünkü tünelin ucunda ışık göründü.
Sağlıklı günler…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: