Fransız ehliyeti hakkında her şey

Trafik sınavının Fransa’da 100. yılı nedeniyle tasarlanan posta pulu

Fransa’ya Türk ehliyetiyle gelince (yeni ehliyetle değiştirseniz bile), ülkeye giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde, AB birliği yani Fransız ehliyeti ile değiştirmek için müracaat etmek gerekiyor. Aksi taktirde ikinci yıldan itibaren, araba kullanmak yasak ve cezai sonuçları var. Türk ehliyetini Fransız ehliyetine dönüştürmek için bir başvuru yapmak gerekiyor. Bu dosyanın içinde: Türk ehliyetinin fotokopisi ve Emniyet Müdürlüğü’nden alınmış ehliyetin geçerli olduğuna, iptal olmadığına dair bir belgenin Fransızca çevirisi, ehliyet başvuru formu, özel formatta çekilmiş fotoğraf, oturum izni fotokopisi ve itametgahı kanıtlayan belgeler olması gerekiyor.

Özellikle istenen belgelerin bir tanesi, yani ehliyet geçerlilik belgesi Türkiye için bir sorun. Çünkü normal şartlarda böyle bir belge üretilmiyor. Kimi başvuru sahipleri e-devletten son beş yıl içinde hiç kazası yoktur yazan bir belge alırken, kimi başvuru sahipleri de Türkiye’de Emniyet Müdürlükleri’nden veya Fransa’daki Türk konsolosluklarından bu belgeyi talep ediyor. Konsolosluktan talep edilirse, belgenin gelmesi üç ayı bulabiliyor. Başvuru yaptığınızda size Prefecture bir yıl geçerliliği olan bir “attestation” veriyor ki bu döküman ile arabanız varsa kullanabiliyorsunuz ancak araç kiralayamıyorsunuz. Bu zorlu yolda başarılı olup ehliyet değiştirilirse hiç ücret ödemeden Fransız ehliyeti sahibi oluyorsunuz ve araba kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Deneyimli bir sürücü olduğunuz için puanlarınız 12 puandan başlıyor ve trafik kurallarında kısıtlamalar olmuyor.

Olur da dosya reddedilirse (eksik evrak, geç başvuru gibi nedenlerle) vay halinize! Bu durumda Türk ehliyeti adresinize postalanıyor ve her 18 yaşındaki Fransız vatandaşı gibi ehliyet sınavlarına girip almanız gerekiyor. Öncelikle, bir ehliyet kursuna kaydolup bir aday/dosya numarası ediniyorsunuz. Ardından size bir link ve şifre veriliyor. Online trafik soruları üzerine çalışıyorsunuz. Ancak Fransa’da ehliyet sınavları hiç de öyle kolay değil. Trafik sınavında amaç 40 soru üzerinden 35 doğru yapmak. Sorular zor ve Türkiye’dekinden çok farklı. Bir kere sorular video ve fotoğraflardan oluşuyor. Trafikte karşılaşabileceğiniz durumlar üzerinden örnekler veriliyor ve ne yapmak gerektiği veya kuralın doğru olup olmadığı soruluyor. Konular da bizdekinden çok daha çeşitli ve ayrıntılı. Örneğin ekoloji ve çevre ile ilgili sorulardan tutun da, iki araba arasındaki takip mesafesine, fren süresi ve mesafesine kadar matematik işlemleri yaptırılan sayısal sorular da soruluyor.

Hazır olunca teorik (trafik) sınav için online randevu alınıyor. Sınavlar, tüm postane şubelerinde her gün birkaç seans yapılıyor. Size verilen iPad ve kulaklıkları kullanarak yanıtladığınız sınavın sonucunu iki saat içinde öğrenmek mümkün. Bu sınavı geçince, sıra direksiyon derslerine geliyor. Fransa’da daha önce ehliyet sahibi olmayan biri 20 saat gözetmen eşliğinde zorunlu direksiyon dersi alıyor. Bu dersler oldukça külfetli 1.000 ile 2.000 euro arasında değişiyor. Türk ehliyetiniz varsa, Prefecture’den aldığınız red mektubunda, sizin bu 20 saatlik derslerden muaf olduğunuz yazıyor. Yani burada direksiyon dersi alıp almamak size kalmış. Öte yandan çok farklı bir sınav sistemi var ve buna hazırlanmadan girmek riskli.

Direksiyon sınavına gelirsek, bu kısım gerçekten stresli…Adaylar sınavda yarım saat boyunca araba kullanıyor. Ana yolda, kavşakta, küçük bir yerleşim yerinin dar sokaklarında vs uzun bir sürüş rotası ve park yaptıktan sonra sınav bitiyor. Bunu da başarıyla geçince, iki-üç gün içinde online sertifika oluşturuluyor. Bu sertifikanın geçerliliği 11 hafta. Bu süre zarfında ANTS sitesinden bu sertifika, dijital fotoğrafı ve ikametgah belgesi ile ehliyet talebinde bulunuluyor. Ehliyetin gelmesi de Fransız bürokrasinin hızına kalmış. İki haftada içinde ehliyet alanı da, aylarca ehliyet bekleyeni de biliyorum.

Bu kadar uğraşıp, yeni bir Fransız ehliyeti alınca, 30 yıllık sürücü de olsanız hızlı araba kullanamıyorsunuz. İlk üç yıl “yeni/genç sürücü” sıfatıyla 0 alkol, 130km ile gidilen otobanda 110km ile gitmek ve arabanın arkasına çömez olduğunuzu dünya aleme ilan eden, kırmızı bir “A” etiketi yapıştırmak gibi yükümlülükleriniz var. Dahası ehliyet puanınız bu süre zarfında 6. Normal bir ehliyette (yani ehliyeti değiştirdiyseniz zamanında) 12 puan. Ceza alıp puanlarınız düşerse ehliyeti çok kısa sürede kaptırmak olası.

Özetle, Fransız eğitim sistemi yine en doğru ve disiplinli şekilde düzgün araba kullanmayı öğretiyor. Türkiye’de ehliyet sahibi olmak ne kadar da kolaydı düşününce. En azından benim zamanımda öyleydi. Bir kursa kaydolur; trafik, ilk yardım ve motor gibi üç ana konuda bilgi edinir ardından da test çözüp ezber yaparak teorik kısım geçilirdi. Ardından da 5-10 dakika arası, 4. vitese bile çıkmaya gerek kalmadan yavaş yavaş araba sürüp, geri vites uygulaması yapıp, paralel park ederek ehliyet sınavı tamamlanırdı. Şimdilerde sistem değiştiyse bilemem ama ben bu şekilde almıştım. Fransa’da yaşamaya başlayacaklara veya yeni taşınanlara Türk ehliyetlerini Fransız ehliyetiyle değiştirmek için zamanında ve eksiksiz başvuru yapmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: